18. května = Mezinárodní den muzeí

Mezinárodní den muzeí se slaví již od roku 1977.

V letošním roce je Den muzeí tematicky zaměřen na Sílu muzeí – zdůrazňuje potenciál muzeí změnit svět k lepšímu a stát se nositelem společenského, kulturního nebo environmentálního pokroku.

Zároveň se Český výbor International Council of Museums (ICOM) ve spolupráci s Národním muzeem rozhodl věnovat letošní Mezinárodní den muzeí zejména pomoci Ukrajině. Jedná se o sbírku, jejíž výtěžek bude určen na nákup obalového materiálu, konzervačních přípravků, ochranných prostředků a dalších nezbytných potřeb pro ukrajinská muzea. Hlavním účelem je pomoci ochránit muzejní sbírky, které jsou ohroženy válečným konfliktem.

V rámci Mezinárodního dne muzeí jsou expozice a výstavy tradičně přístupné zdarma, pojďme příspěvkem na transparentní účet 123-7121270287/0100 vyjádřit podporu při snaze o záchranu ukrajinského kulturního dědictví.

I jihlavské muzeum se tohoto dne účastní – i u nás bude v tento den vstup zdarma, návštěvníci si kromě stálých expozic mohou prohlédnout i „trojvýstavu“ Nepřekonatelný neklid věnovanou významnému životnímu jubileu našeho zoologa Pavla Bezděčky a na muzejních arkádách výstavu maleb a kreseb brněnského malíře a grafika Josefa Bubeníka Omnia crystallographica.

Dana Oberreiterová a Renata Kremláčková, DiS.