Raketiáda 2022: Voyager

Aktualizace: Z důvodu nepřízně počasí je akce zrušena. Děkujeme za pochopení.

Letošní Raketiáda proběhne odpoledne v úterý 23. srpna 2022 v lokalitě Českého mlýna v Jihlavě (vedle pumptrackové dráhy) rozsáhlý workshop připomínající 45. výročí startu legendární kosmické sondy Voyager 2 (start 20. srpna 1977).

Součástí programu bude krátká rekonstrukce v podobě komentovaného startu sondy Voyager 2. Nejen dětští účastníci akce si budou moci za pomoci členů Jihlavské astronomické společnosti sestavit vlastní maketu kosmické rakety, kterou si pak budou moci na speciálním kosmodromu také odpálit. K vidění bude i malá exteriérová výstava věnovaná dosavadním úspěchům sondy Voyager 2, dále bude možnost pozorování Slunce pomocí dalekohledů s astronomickým výkladem, množství fyzikálních experimentů a také her a soutěží pro děti.

Kosmická sonda Voyager 2 je jednou z legend průzkumu Sluneční soustavy. Krom průzkumu Jupiteru a Saturnu jako dosud jediná sonda prolétla kolem planet Uran a Neptun. Mise přitom byla navržena tak, aby sonda po těsném průletu kolem čtyř velkých planet definitivně opustila naší Sluneční soustavu a zamířila do mezihvězdného prostoru. Sonda nese na své palubě i pozlacenou gramofonovou desku s nahrávkami pozdravů v různých světových jazycích coby symbolické poselství jiným světům.

Minulá Raketiáda v lokalitě Českého mlýna proběhla v roce 2019 a věnovala se padesátému výročí startu Apolla 11.

Akci určenou nejen rodinám s dětmi pořádá Jihlavská astronomická společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava.

Fotografie z RAKETIÁDY 2019: