akce

Je Slunce pro Zemi matkou nebo macechou? / doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

úterý 28. února 2023 v 17:00

přednáší doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

Malovaný sál MVJ, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Nečekejte žádnou ezoteriku: V přednášce se budeme zabývat fyzikálními vlivy Slunce na meziplanetární prostor se speciálním důrazem na Zemi. Představíme si Slunce jako kosmické těleso, zajímat nás ale bude zejména problematika tzv. kosmického počasí. V závěru se dotkneme i aktuálních výsledků o možných vlivech Slunce na pozemní technologie v kontextu České republiky.

Doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. působí na Astronomickém ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, kde se dlouhodobě věnuje výzkumu v oblasti sluneční fyziky. V roce 2012 získal ocenění Astronomického ústavu AV ČR pro mladé vědecké pracovníky – Prémii Jana Friče. V roce 2014 obdržel Cenu Akademie věd pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky vědecké práce – za práci v oboru helioseismologie. V roce 2016 byl oceněn Cenou předsedy AV ČR a Nadačního fondu Neuron za významný přínos v popularizaci astronomie.

Přednášku pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.