Srdce a zvon

14. června – 9. října 2022

hrad Roštejn

Tisková zpráva z 9. 6. 2022

Na hradě Roštejně se uskuteční výstava Srdce a zvon, jež je jedním z výstupů výzkumného a dokumentačního projektu „Kampanologické památky Vysočiny“, který realizovalo Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Národním památkovým ústavem.

Výstava návštěvníkům přibliží formou tematických panelů a vybraných trojrozměrných předmětů mimo jiné dějiny zvonařství a způsoby dokumentace zvonů i jejich památkové ochrany. Seznámí rovněž s výsledky vlastního několikaletého výzkumu, který byl zaměřen nejen na plošnou dokumentaci všech dochovaných zvonů a cimbálů v okresech Jihlava, Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod. Přinese ale i zcela nové poznatky o historické výrobě zvonů v Jihlavě, Velkém Meziříčí i novodobé produkci zvonů ve Žďárských strojírnách a slévárnách.

Mezi vystavenými předměty budou ukázky starobylého cínového nádobí a zvonků a zvonů z různých historických období a použitých materiálů. Postup výroby zvonu bude znázorněn na panelu a zpředmětněn ukázkami surovin a modely výroby zvonové formy v reálné velikosti. Na jeden ze zvonů, vyrobený z poměrně výjimečného materiálu – zinku si budou návštěvníci na hradním nádvoří také moci sami zazvonit.

Výstava bude přístupná zdarma od 14. června do 9. října 2022 na hradě Roštejn.