Třešťský průměr 20

Schumpeterův dům, Rooseweltova 462, Třešť

8. května – 16. června 2022

Tisková zpráva z 2. 5. 2022

V sobotu 11. června se od 14:00 uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Třešťský průměr 20. 
Přijďte a zažijte Třešťský průměr naplno!
Výstavou provede Miloš Kameník. Jste srdečně zváni!

Výstava TŘEŠŤSKÝ PRŮMĚR 20 představuje dvacetileté působení divadelního souboru Třešťský průměr. Generační divadlo poprvé na veřejnosti vystoupilo 21. prosince 2002 v prostoru farní konírny v Třešti s programem nazvaným Večer pod letlampou. Skupina vznikla spojením souborů Natvrdlí(Miloš Kameník, Miloslav Macek, Jan Makeľ, Jan Roháček a Lukáš Toman) a Tylovi vrazi(Jan Morkus, Tomáš Niederhafner, Jiří Raiteman), k nimž se připojili ještě další vrstevníci (František Novák, později pak Zdeněk Krafka, Petr Kubálek, Milan Majdič, Jan Polák, Tomáš Morkus ad.).

Farní konírna se stává „domovskou scénou“ souboru (až do roku 2019), když zde o Vánocích probíhají premiéry nových scének a her. Na přelomu nultých a desátých let se pak stává tradicí i pravidelné letní vystoupení na zahradě Schumpeterova domu v Třešti. Kromě Třeště zavítá divadlo občas i do okolních obcí (Telč, Jihlava, Buková, Bezděčín ad.).

Soubor pracuje s různými polohami komediálního divadla, vznikají parodické skeče, scénky, jednoaktovky, blackouty, písně a básně, které se někdy vztahují i k dění ve městě či ve společnosti. Veškeré texty a hry jsou autorské. Zkoušek obvykle bývá minimum a probíhají bezprostředně před představením. Po roce 2010 přibývají delší hry (Dobrák, O zubaté princeznině…, Stopy v mechu, Slivovice, Vraždy s nápovědou ad.), v roce 2014 má premiéru doposud jediný celovečerní kus Lázeňský host.

Někteří členové Třešťského průměru (Jiří Raiterman, Zdeněk Krafka, Jan Morkus, František Novák) hrají i v kapele Lajky, další jsou personálně propojeni s aktivitami TJ Orel Třešť (Tomáš Niederhafner je předsedou spolku od roku 2014), Natvrdlí pořádají svérázně pojaté sportovní turnaje Velká cena Konírny (florbalový turnaj dvojic se konal v letech 2000–2017) a CaplanCa Cup (turnaj ve stolním hokeji se koná od roku 2000 až doposud). Kromě divadla se věnují i natáčení filmů (např. Ďáblovi přisluhovači – 2003, Obchod – 2006, Felch in flat – 2009 nebo Ivanovo lhůta – 2011, Vyprávění pana Petra – 2018), jejichž autorem je Miloš Kameník.

Výstava představí historii souboru a svou formou přiblíží i jeho originální DIY poetiku. K vidění budou vlastnoručně vyrobené dekorace, rekvizity, kostýmy z jednotlivých her, ale i plakáty, které vyrábí přímo členové souboru. Nebude chybět písemná a fotografická dokumentace, ukázky taháků, merchendisingu, videoukázky z her, dobové ohlasy v tisku atd.

Výstava byla zahájena v neděli 8. května a potrvá do 16. června.