Den otevřených dveří na nově otevřené muzejní pobočce v Telči

Před necelými třemi týdny otevřená muzejní pobočka v Telči zažila svůj první Den otevřených dveří. V neděli 23. dubna 2023 prostory telčského muzea navštívilo více než 250 lidí.

Pobočka Telč Muzea Vysočiny Jihlava od roku 1963 sídlila na telčském zámku, odkud se musela v roce 2018 přesunout do provizorních prostor v Univerzitním centru Telč Masarykovy univerzity. Díky zapojení Muzea Vysočiny Jihlava do rozsáhlého mezinárodního projektu Přírodní dědictví rašeliništních krajin regionu Mühlviertel a Geopark Vysočina jako chráněný přírodní prostor, místo zážitků a vzdělávání se mohla muzejní pobočka ještě před koncem roku 2022 přestěhovat do nově zrekonstruovaných prostor bývalého kláštera ve Špitální ulici na Starém Městě. Slavnostní otevření pobočky pro veřejnost proběhlo 5. dubna 2023.

Součástí nového muzejního areálu v Telči je zcela unikátní dlouhodobá výstava Křehká krása rašelinišť a také expozice věnovaná odkazu sochaře a cestovatele Františka Vladimíra Foita. V rámci muzejního komplexu je i výstavní prostor, kde je nyní k vidění výstava Pěšáci umění, představující obrazy Petra Mirčeva a kovové sochy Davida Hugo Habermanna.

V rámci Dne otevřených dveří muzejní pobočky Telč se návštěvníci mohli detailně seznámit především s dlouhodobou výstavou Křehká krása rašelinišť. Ve dvou blocích komentovaných prohlídek je sálem pojmenovaným Na počátku byl kámen provedl geolog a ředitel muzea RNDr. Karel Malý, Ph.D. V sálech Krajina na houpačce a Ostrovy dávno ukrytých pokladů věnovaných rašelinným biotopům Telčska se návštěvníkům věnovala muzejní zooložka a kurátorka výstavy RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D.

V rámci doprovodného programu se mohli (nejen) nejmladší návštěvníci zapojit do tematických rukodělných dílniček vedených muzejní edukátorkou Renatou Kremláčkovou, DiS. Velmi atraktivním cílem byl mezi návštěvníky i virtuální mamut, který muzejní expozice rozšiřuje i do tzv. augmentované reality. Odpolední program Dne otevřených dveří zpestřily ukázky práce uměleckého kováře Davida Hugo Habermanna.

Muzejní pobočka Telč se nachází na adrese Špitální 44 a 46, 588 56 Telč a je pro veřejnost otevřena každý den mimo pondělí vždy od 10:00 do 12:00 a pak od 13:00 do 17:00. Případné dotazy lze směřovat na vedoucí pobočky Helenu Grycovou Benešovou (tel.: 774 021 633, e-mail: grycova@mvji.cz).

Více informací o pobočce Telč

Miloš Podařil, podaril@mvji.cz