Muzejní a galerijní noc 2023

Expoziční budovy jsou z důvodu rekonstrukce stále zavřeny, proto se naše mini-verze Muzejní a galerijní noci v pátek 9. června konala v muzejním Malovaném sále.

V letošním roce uplynulo 215 let od pádu stonařovského meteoritu, a tak byly meteority hlavním tématem celého večera. Muzejní část zahájil přednáškou Česká stopa v historii poznání meteoritů RNDr. Kamil Kropáč, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Posluchači si mohli na vlastní oči prohlédnout i ukázku meteoritů a impaktních produktů. Následovala přednáška Ing. Miloše Podařila Stonařovské meteority ve zkratce, na její závěr měli zájemci možnost vidět hlavní bod tohoto večera – originál stonařovského meteoritu a vylosovaný zájemce se mohl se stonařovským meteoritem vyfotografovat. Jak později sdělil: „Jako ten jediný šťastlivec, co si mohl potěžkat hmotu z vesmíru starou 4,55 miliard let, co nám spadla na Zemi v r. 1808, musím říci, že jsem se cítil tak strašně mladej!“

Program pokračoval a návštěvníky velmi zaujala energická rytmická latinskoamerická hudba v podání skupiny Florecitas z Třeště.

Následně, než se úplně zešeřilo, jsme se vydali s Renatou Kremláčkovou na procházku po jihlavských hradbách.

Jen nočnímu pozorování zatažená obloha nepřála.

I tak za námi zavítalo přes sto příznivců jihlavského muzea…

Dana Oberreiterová