Photographia Natura

Osmnáct ročníků fotografické soutěže Photographia Natura

Dnes již tradiční a oblíbenou fotografickou soutěž vyhlašuje Muzeum Vysočiny Jihlava od roku 2004.

Původní nápad na uspořádání této akce pochází od RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D., která během prvních čtyřech ročníků byla kurátorkou celé soutěže i následných výstav. První ročník byl vyhlášen v červnu 2004 s cílem povzbudit amatérské fotografy v tvůrčí práci, poněvadž právě oni mnohdy těžko hledají pro své snímky uplatnění, často i bez ohledu na jejich vysokou kvalitu. Výstava, na níž byla v závěru roku vystavena většina soutěžních fotografií, poskytla prostor pro zveřejnění a konfrontaci snímků zúčastněných autorů, neprofesionálních fotografů.

Tématem soutěže byla „Příroda“ a přihlášeny mohly být fotografie zachycující faunu, flóru, minerály, makrofotografie nebo naopak snímky vesmíru. Zájem byl hned v prvním roce nečekaně veliký, neboť se do muzea přišlo 106 fotografií od 37 autorů z celé České republiky.

  • Za 18 ročníků jsme obdrželi celkem 4042 snímků od 924 autorů
  • Nejvíce přihlášených: 2010, téma Stromy, 99 autorů
  • Nejvíce snímků: 2018, téma Květy, listy, plody, 468 snímků
  • Od roku 2016 výstavu zapůjčujeme do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.

Photographia Natura 2022

Tématem 19. ročníku jsou Lesní motivy

Neexistuje snad člověk, který by neměl rád les. Tím méně člověk s fotoaparátem. Snímky lesa, lesních zátiší a koutů, pohledy vzhůru do korun velikánů, stejně jako snímky shora na lesní koberce, najdete ve všech fotoarchivech a fotoalbech. A další stále vznikají. Tož foťte, přátelé, foťte a proberte své fotoarchivy. A přijďte se pochlubit!

Vyhlášení soutěže Photographia Natura 2022 (pdf)

Přihlašovací formulář (pdf)