Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m.n.m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek obklopený rozlehlou oborou. Dalšími majiteli byli Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtenštejnové z Kastelkornu a Podstatští z Lichtenštejna. Dnes je hrad majetkem Kraje Vysočina a je ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě p. o.

Hrad Roštejn prošel v letech 2017–2020 rozsáhlými rekonstrukčními pracemi s cílem zpřístupnit návštěvníkům nové stálé expozice hradu. Jejich hlavním zaměřením se stalo lovectví, myslivost, příroda a lokální historie.

Návštěvníci se tedy mohou těšit z nové expozice v prostoru malého a velkého hradního ochozu, která je přístupná volně bez průvodce a je zaměřená na rodiny s dětmi. Nově je volně přístupná kaple sv. Eustacha, do které bylo zatím možné pouze nahlédnout z ochozu. Na trase A se spolu s průvodcem můžete projít historií hradu a zavítat i na nově upravený prostor nádvoří.

Aktuální dění