stálé expozice

Stálé muzejní expozice v Jihlavě, na pobočce v Telči a Třešti, včetně prohlídkových tras na hradě Roštejn zachycují historický vývoj a podobu přírody a krajiny Českomoravské vrchoviny se zaměřením na Jihlavsko, Telčsko a Třešťsko.

Od 1. ledna 2023 je jihlavské muzeum z důvodu rekonstrukce stálých expozic pro návštěvníky uzavřeno. Stávající expozice byly otevřeny v roce 2007 a po patnáctiletém „užívání“ si už určitě nějakou inovaci zaslouží. Některé celky se dočkají „pouze“ vylepšení, ale třeba historická sekce dostane úplně novou tvář. Návštěvníci se však mohou těšit i na naprosté novinky. Termín pro otevření je stanoven na 22. září 2023.

Telčské muzeum, pobočka Muzea Vysočiny Jihlava, má od dubna 2023 otevřené expozice v nově zrekonstruovaném areálu bývalého městského špitálu na Starém Městě, kde návštěvníci mohou vidět dlouhodobou výstavu s názvem Křehká krása rašelinišť. Ta se dělí do třech částí: Na počátku byl kámen, dále Ostrovy dávno ukrytých pokladů a Krajina na houpačce. Telčské muzeum je tak jedním z mála muzeí v České republice, které se může pyšnit expozicí věnovanou tématu rašelinišť. V části areálu telčského muzea se pravidelně konají krátkodobé výstavy a také je zde část věnovaná sochaři Františku Vladimíru Foitovi – jeho africkým sbírkám a jeho sochařským dílům.

Třešťské muzeum sídlí v prvním poschodí Schumpeterova domu. V  expozicích najdete část věnovanou zdejšímu zaniklému průmyslu – od soukenictví, přes šití konfekce až po hodinové skříně, zápalky, dýmky a šachové figurky. Dozvíte se, proč rodina Schumpeterů byla pro město tak důležitá a jak se ve světě proslavil samotný profesor Josef Alois Schumpeter. Expoziční prostory dále obsahují i zámecký inventář s obrazárnou posledních majitelů místního panství a zámku. A protože je Třešť spojována především s betlémy, nechybí ani v muzeu: papírové betlémy, dřevěné betlémy, figurky miniaturní nebo postavy s hlavičkami z chlebového těsta. A komu by betlémy v muzeu nestačily, může v zimních měsících pokračovat po tzv. betlémské cestě, na které jsou zpřístupněné i rodinné betlémy.         

Hrad Roštejn je původní lovecké sídlo ležící nedaleko historických měst Telč a Třešť uprostřed malebné přírody Jihlavských vrchů. Návštěvníci hradu zde mají možnost zvolit ze dvou nabízených tras. První je historická expozice nazvaná Lovecké sídlo v proměnách dějin s průvodcem, druhá Příroda, lovectví a myslivost je muzejní interaktivní expozice vstřícná zejména k rodinám s dětmi. Zážitek je rovněž možné doplnit výstupem na unikátní sedmibokou věž, z níž je rozhled do okolní krajiny, nebo procházkou okolním lesem včetně návštěvy malé geoexpozice nedaleko vstupu do tzv. Roštejnské obory či obory samotné. Hrad Roštejn je ideálním místem rodinného i sportovně laděného výletu. 

expozice v Jihlavě

expozice pobočky Telč

expozice pobočky Třešť

prohlídkové okruhy hradu Roštejn