Červen na Roštejnětisková zpráva ze dne: 1. 6. 2021

Od začátku června se mění návštěvní doba hradu, budou povoleny hromadné prohlídky s průvodcem a zpřístupněny budou dvě sezónní výstavy.

Roštejn pozvolna vstupuje do hlavní části turistické sezony a s tím souvisí několik změn. Od začátku měsíce června dochází k pravidelnému letnímu prodloužení otevírací doby hradu, který bude až do konce letních prázdnin přístupný denně mimo pondělí od 9. 00 do 18. 00 s tím, že pokladna bude v provozu nepřetržitě bez polední pauzy. Díky nařízení vlády budou rovněž od příštího úterý umožněny organizované prohlídky s průvodcem a návštěvníci se tak poprvé v této sezoně budou moci vydat na historickou trasu A (Lovecké sídlo v proměnách dějin) – doposud byly v provozu jen části hradu nevyžadující průvodcovskou službu. Stejně jako v již zpřístupněných částech objektu bude i na provázené trase povinné nošení respirátorů a počet osob ve skupině bude omezen na deset.

Hradní občerstvení bude minimálně v první polovině měsíce června fungovat formou výdejního okénka.

Od začátku června se mohou návštěvníci těšit rovněž na dvojici sezónních výstav. První z nich bude na konci interaktivní trasy B (Příroda, lovectví a myslivost) krátkodobá výstava sbírkových předmětů Muzea Vysočiny Jihlava a jeho poboček zaměřená na tématiku plesů a plesové sezony. Návštěvníci se seznámí se tím, co plesová sezona představovala zejména pro aristokracii na přelomu 19. a 20. století, a prohlédnout si budou moci mimo jiné zajímavý soubor tanečních pořádků či pozvánek na plesy. Druhou výstavu bude představovat v prostoru hradní věže prezentace obrazů Magdaleny Křenkové. Jednat se bude o olejomalby inspirované Starou Říší, domovem autorky a domovem její duše.

V průběhu června budou rovněž spuštěny rezervace na oblíbené divadelní prohlídky Se zlatou růží v erbu, které se jako tradičně odehrají v termínu červencových státních svátků. Pro bližší informace sledujte ww. hrad-rostejn. cz.

PhDr. Kateřina Rozinková