Červenec na Roštejnětisková zpráva ze dne: 1. 7. 2017

Hrad Roštejn, který od letošního roku prochází několikaletou rekonstrukcí zaměřenou zejména na novou podobu expozic, se ani v létě návštěvníkům neuzavírá. Podobně jako v předchozích letech se mohou malí i velcí těšit na koncerty, divadelní představení nebo speciální prohlídky.

Letní prázdniny budou na Roštejně zahájeny kostýmovanými hranými prohlídkami, které diváky zavedou do doby založení hradu. Setkat se budou moci s hradním pánem a jeho družinou v podání členů DS Karla Čapka z Třeště a v rámci prohlídky bude mimo jiné i možnost ochutnat dobovou krmi. Prohlídky budou probíhat o celém víkendu 8. a 9. července v otevírací době hradu. Vstupné bude 100,- Kč pro dospělé a 60,- Kč pro děti do 15 let.

Již v pátek 14. července bude možné navštívit rockovou zábavu se skupinou Proměny, která se odehraje v prostoru předhradí. Červenec pak bude uzavřen divadelním představením spolku AJeTo z Počátek, který oživí hrad svým představením Poslední árie dne 29. července. Bláznivá komedie nás zavede do cukrárny U sladké Žužu, kde prožijeme nečekané peripetie.

Ve dvou termínech se odehrají rovněž noční kostýmované prohlídky. Ty přiblíží zábavnou formou dobu, kdy byl hrad v majetku rodiny Slavatů a sloužil jako lovecké sídlo. Objeví se i nadpřirozené bytosti spojené právě s lovem a lovectvím. Prohlídky se odehrají v termínech 15. a 22. 7. od 21. 00 a 22. 00. Doporučujeme předchozí rezervaci na tel. 733 161 817.

Pro organizované skupiny jak dětí tak dospělých, pořádá hrad i speciální noční prohlídku při baterce, při které se návštěvníci mohou vžít do rolí jeho obyvatel v době před mnoha staletími. Dozví se, jaké to bylo žít na podobném sídle, a seznámí se mimo jiné s tím, jak hrady a zámky fungovaly v noci. Prohlídky se realizují pro skupiny více než 10 osob po předchozí vzájemné domluvě se správou hradu. Dle provozních možností se termíny prohlídek i čas začátku přizpůsobí možnostem skupiny.

Během července dojde v návaznosti na průběh stavby k vypsání prvních termínů prohlídek vedoucích právě rekonstruovanou částí hradu. Práce se postupně posouvají do prostoru hradních ochozů a Botanického sálu (viz přiložené fotografie), kde budou již na jaře příštího roku zpřístupněny nové expozice.

V souvislosti se stavbou je zrušeno parkoviště před hradem, návštěvníci mohou využít parkování například v jedné z přilehlých obcí – veřejné parkoviště v obci Doupě poblíž hasičské zbrojnice a parkování podél fotbalového hřiště v obci Růžená.

PhDr. Kateřina Rozinková