Dopravní prostředky – z místa na místo v balíčku karettisková zpráva ze dne: 26. 6. 2020

Na letní měsíce připravujeme do prostoru velkého sálu výstavu ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet. Díky spolupráci s tímto „klubem“, konkrétně s jeho jihočeskou sekcí – s pány Milanem Bednářem a Jiřím Novotným – již měli návštěvníci jihlavského muzea možnost zhlédnout na začátku loňského roku výstavu Karty v Jihlavě. Ve sbírkách autorů výstavy se nachází stovky karetních sad, které jako hlavní téma obsahují obrázky dopravních prostředků, a další karetní hry, kde jsou dopravní prostředky také zachyceny.

Výstava přinese pohled do historie i současnosti dopravy i dopravních prostředků na kartách starých i těch nejnovějších. Příchozím poskytne téměř kompletní přehled o všech dopravních prostředcích, které člověk používal a používá k tomu, aby se dostal z místa na místo a aby mohl přepravovat i materiál, který ke svému životu potřebuje. Od kol, motorek, aut osobních i nákladních přes speciální vozidla sloužící k plnění pracovních úkolů ve stavebnictví, zemědělství i vozidla používaná k záchraně životů i majetku v rámci integrovaného záchranného systému. I na kartách najdeme důkazy toho, že se člověk dokázal odpoutat od rodné hroudy a ovládl prostor ve vzduchu prostřednictvím balonů, vzducholodí, letadel, vrtulníků a vesmírných plavidel. Objekty umožňující člověku cestování po vodě i pod vodou taktéž nalezneme na kartách: vory a jiná primitivní plavidla, ale také plachetnice a parníky a dokonce i nejmodernější plavební prostředky.

Samostatnou kapitolou jsou kolejová vozidla, železnice a horské dopravní prostředky – od koněspřežné dráhy přes parní stroje k naftovým či elektrickým pohonným jednotkám.

Výstava bude doplněna i řadou exponátů vážících se k tématu výstavy. Na své si přijdou děti i dospělí. Výstava potrvá od 26. června do 6. září – jste srdečně zváni!

Milan Bednář

Dana Oberreiterová