Dva životy, dvě kultury, dvě zemětisková zpráva ze dne: 7. 7. 2021

„Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti“.

Etnografický ústav Moravského zemského muzea realizuje dlouhodobý projekt brněnského nadačního fondu Hellenika „Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti“. Hlavním cílem projektu je představit minulost a současnost řecké národnostní menšiny v České republice.

V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13 000 uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Stát poskytl exulantům vzdělání, práci či bydlení. Většina dětí prošla ústavní výchovou dětských domovů. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, především jazyk a hudební a taneční projevy. Na druhou stranu podléhala komunita českým vlivům.

Jakmile to dovolily podmínky v Řecku, většina uprchlíků a jejich potomků se vrátila do vlasti. Proč ale někteří z nich zůstali zde? Jak prožívali jako děti útěk z válečné vřavy? Jak se sžívali se zcela cizím prostředím? Udržují dnes Řekové prvky původní kultury nebo jsou zcela asimilováni do české společnosti? Která země pro ně představuje domov?

Na tyto a podobné otázky odpovídá výstava „Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti“, kterou pořádá Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči. Výstava bude zahájena 7. 7. 2021 v 17 hodin a potrvá do 8. 8. 2021 v Univerzitním centru MU v Telči .

Helena Grycová