Hrad Roštejn otevře po rekonstrukci první ze svých nových expozic!tisková zpráva ze dne: 30. 6. 2018

Již o tomto víkendu se spustí provoz nové interaktivní expozice v hradních ochozech, která bude věnována přírodě, lovectví a myslivosti. Zahájení provozu bude v sobotu 30. června doplněno doprovodným programem na předhradí v rámci Mysliveckého odpoledne. Navíc každý, kdo v sobotu přinese čerstvé vysvědčení s jedničkou z přírodovědy, bude mít vstup do nových prostor zdarma!

Po zkušebním spuštění provozu věže a velmi úspěšné předpremiéře hradní kaple v rámci Noci kostelů se návštěvníkům z řad široké veřejnosti poprvé otevře jedna z nových tras vytvořených v rámci projektu IROP „Hrad Roštejn – Zpřístupnění nových expozic“. Jedná se o kratší prohlídkový okruh, který prochází hradními ochozy, kaplí a Botanickým sálem. Tak jako v minulosti je tato část hradu zasvěcena zejména nejmenším návštěvníkům. Nová expozice tedy bude interaktivní, bude vybízet k prozkoumávání, pozorování a hrám. Nejen děti budou mít možnost vžít se například do role malých obyvatel lesa – mravenců a navštívit jejich příbytek, dále budou moci vejít do nočního lesa, projít se doslova pod kořeny stromů, poslechnout si zvuky vábniček a loveckého troubení či sami přijít na to, jaký je rozdíl mezi rohem a parohem. Nová expozice skýtá zábavu, poučení i mnoho prostoru pro samostatné objevování, je tedy koncipována jako trasa bez průvodce. V letních měsících bude hrad mimořádně pro zájemce nabízet v předem vypsaných hodinách krátký výklad o historii hradu na nádvoří nebo v hradní kapli, neboť hlavní „historický“ okruh je stále uzavřen z důvodu rekonstrukce.

U příležitosti spuštění provozu upravených hradních ochozů bude v sobotu 30. června na předhradí uspořádáno Myslivecké odpoledne. Jeho program je připravován ve spolupráci s časopisem Myslivost a návštěvníci se mohou těšit například na ukázky loveckého troubení, sokolnictví, vábení či povídání o mysliveckých tradicích. Součástí bude i volně přístupná výtvarná minidílna. V souvislosti s novou expozicí čeká na děti na hradě i nový sortiment na pokladně s lesní tématikou nebo nové razítko s obrázkem lišky, která je šibalskou průvodkyní celé expozice. V průběhu letních měsíců pak správa hradu odtajní ještě další novinky spojené s novou náplní trasy, těšit se už můžete na Hradozámeckou noc 25. srpna.

PhDr. Kateřina Rozinková