Hrad Roštejn v roce 2019tisková zpráva ze dne: 2. 5. 2019

Rok 2019 bude pro hrad zcela zásadním, neboť od začátku letních prázdnin dojde k plnému zpřístupnění všech nových podob zdejších expozic. Již v loňském roce otevřená interaktivní trasa pro rodiny s dětmi „Příroda, lovectví a myslivost“ bude doplněna ještě o dvě nové místnosti. Jednat se bude o lesní hernu sloužící k utvrzení všech znalostí nabytých během pobytu na trase a malý prostor pro krátkodobé výstavy. Bez zajímavosti jistě není, že uvedené prostory se navíc nacházejí v jedné ze stavebně nejstarších částí hradu. Spolu s těmito prostory dojde od 2. července ke zpřístupnění nové podoby hlavní návštěvnické trasy „Lovecké sídlo v proměnách dějin“, která bude přístupná s průvodcem.

Již pár dní po svém otevření (ve dnech 5. – 7. července) tato expozice uvítá první velkou kulturní akci, konkrétně divadelní prohlídky „Se zlatou růží v erbu“ v podání DS Karla Čapka z Třeště. V průběhu celé sezony budou na hradě opět pořádány i další kulturní akce: Roštejnský hodokvas 11. května, Jazz na Roštejně 18. srpna nebo Hradozámecká noc 31. srpna. Mimo kulturních akcí správa hradu plánuje i změny v sortimentu suvenýrů v souvislosti s novými podobami všech tras. Postupná obměna se proto bude týkat jak pohlednic či magnetek, tak například i publikací o hradě.

Ačkoli stavební úprava interiérů bude v letošním roce ukončena, práce v rámci projektu „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“ budou pokračovat v průběhu celé sezony v exteriérech. I pro rok 2019 tedy platí omezení parkování. Veškeré aktuální informace nejen k přístupnosti hradu se objevují na www. hrad-rostejn. cz či na sociálních sítích objektu.

PhDr. Kateřina Rozinková