Jedeme na dovolenoutisková zpráva ze dne: 4. 5. 2017

V čase letních prázdnin a dovolených nabídne jihlavské muzeum svým návštěvníkům výstavu s názvem „Jedeme na dovolenou“.

Výstava seznámí se vznikem a postupným vývojem institutu zvaného dovolená a školní prázdniny. Připomeneme podobu letního odpočinku v čase předválečném, kdy byly pobyty na letních bytech běžnou součástí života lépe situovaných rodin a kdy děti trávily svůj čas od svítání do soumraku na čerstvém vzduchu. Vrátíme se i do časů budování socialismu – tedy i do časů kolektivně organizovaného a centrálně plánovaného odpočinku širokých mas.

Zájemci budou mít možnost dozvědět se něco o vzniku turistiky a o tom, jak se jezdilo na hory. Nezapomeneme rovněž na tramping, vodáctví, báječné rodinné dovolené či tábornické pobyty. Samostatnou kapitolou pak budou cesty do ciziny a mnohá úskalí, která bylo nutné překonat, aby se řadový občan podíval „za hranice všedních dnů“.

Kromě samotné prohlídky výstavy si budou moci návštěvníci také leccos vyzkoušet na vlastní kůži. Zjistíte, jaké to bylo vyplnit žádost o pas či výjezdní doložku, vyhledat spojení v papírovém jízdním řádu či naplánovat dovolenou po známých letoviscích tzv. prstem po mapě. Také děti si budou moci prověřit své tábornické schopnosti při plnění různých zábavných úkolů. Ostatně morseovka, uzly či poznávání přírodnin dovedou potrápit i dospěláka.

Výstava potrvá ve velkém výstavním sále a přilehlém mázhausu od 30. června do 3. září.

Přijďte se podívat, zavzpomínat a pobavit se.

Mgr. Ludmila Moržolová