Josef Kos: Obrazytisková zpráva ze dne: 24. 6. 2016

Muzeum Vysočiny Jihlava vás zve na výstavu obrazů známého jihlavského malíře Josefa Kosa, na které bude k vidění jeho tvorba z období posledních čtyř let. Výstava je bohužel zároveň i výstavou posmrtnou, neboť výtvarník letos v červnu zemřel.

Josef Kos studoval v Praze na Státní grafické škole a následně na Vysoké uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesora Karla Svolinského. Zpočátku žil a pracoval v Praze, později se odstěhoval zpět na Vysočinu, do Jihlavy, a začal v jihlavském Pedagogickém institutu vyučovat výtvarné umění. Také pracoval pro Oblastní galerii Vysočiny, časem i pro jihlavské Muzeum Vysočiny. Nakonec zvolil dráhu samostatného umělce a tak to již zůstalo.

Významné místo v jeho tvorbě měla původně grafika, a to především litografie, ale zároveň se věnoval i užité tvorbě, jako jsou plakáty, odznaky, medaile, návrhy známek, mozaiky a vitráže. Později tvořil i pastely a od osmdesátých let se zaměřil téměř výhradně na malbu olejovými barvami.

V průběhu let se změnil i námět. Architektura a klasická krajina byla vystřídána světem námi pouze tušeným. Na obrazech vidíme lesní fauny, divoženky či hejkaly. Realistické krajiny se staly snovými, kde na obloze mezi ptáky létají ryby. Takové malé vysněné rybářovo nebe…

Výstava bude otevřena až do 4. září v přízemí expoziční budovy jihlavského muzea.

akad. mal. Martin Kos