Josef Prodělal: Obrazy/fotografietisková zpráva ze dne: 26. 6. 2023

Autor se narodil 15. listopadu 1947 ve Vacenovicích u Jaroměřic nad Rokytnou, zde žije a také tvoří. Fotografuje málo, vzdal se profesních reportáží, ale produktovou a portrétní fotografii ve vlastním atelieru včetně designu dělá stále. Od svých fotografických začátků v ZŠ přes zemědělství, ofsetovou tiskařinu a informatiku se dostal k profesi fotografa‚ absolvoval Institut výtvarné fotografie v Brně. Je členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny v Jihlavě.

Jeho volná fotografická tvorba má velmi široký záběr – cykly Zemědělství, Portrét, Fauna, Architektura, Krajina, Koně, macro fotografie (hlavně detaily květin), Podobenství, Žena a ještě další.

Má za sebou přes 130 výstav včetně čtyř zahraničních. Svými fotografiemi přispěl do 40 knih a brožur, fotografická kniha Živá krása přírody je jeho autorská. Je držitelem 37 diplomů a jiných ocenění z fotografických soutěží.

V Kavárně Muzeum bude od 3. července do 20. srpna k vidění cyklus Obrazy. Jedná se o fotografie, které jsou upraveny různými fotografickými technikami. Základem je vždy realistická fotografie, autor se snaží o to, aby na diváka zapůsobil silný obsah, forma až na místě druhém.

Pavel Bezděčka