Letem módním světemtisková zpráva ze dne: 2. 3. 2020

Letem módním světem je výstava, která dokumentuje vývoj odívání v průběhu staletí – od antiky po současnost a také připomíná módní ikony 20. století. Například Coco Chanel, která uvolnila ženy z korzetu a do módy zavedla jednoduchý a praktický styl, nebo Audrey Hepburn, oblékaná do skvostně vypracovaných vlněných šatů se siluetou ‚A‘ nebo do pouzdrových šatů, ve kterých zazářila i v legendární Snídani u Tiffanyho, které zdůrazňovaly ženskou siluetu a jsou trendy dodnes.

Nezapomene ani na českou módní návrhářku Hanu Podolskou. K jejím zákaznicím patřily mnohé společensky významné ženy prvorepublikové a protektorátní éry, včetně první dámy Hany Benešové a herečky Adiny Mandlové. Podolská jako vůbec první česká návrhářka zaměstnávala profesionální manekýny a pořádala vlastní módní přehlídky. Současná móda bude na výstavě zastoupena Blankou Matragi – v roce 1982 v Bejrútu otevřela salón „Blanka Haute Couture“ a za krátkou dobu se stala uznávanou módní návrhářkou nejen v oblasti Perského zálivu. Její do detailu vypracované róby se proslavily v okruhu perských princezen a šejch.

Výstavu doplní modely ze sbírky telčského spolku Dobová móda Telč a také kreslené návrhy oděvů žáků Základní školy v Urbanově, ZUŠ v Telči a práce studentů GOB v Telči. Samotná výstava bude zahájena 2. března 2020 v 16 hodin v knihovně Univerzitního centra MU módní přehlídkou.

Helena Grycová Benešová