Od čtvrtka 3. prosince mohou návštěvníci do jihlavského muzea!tisková zpráva ze dne: 3. 12. 2020

3. prosince se prostory jihlavského muzea opět otevírají veřejnosti v běžné otevírací době od 9:00 do 17:00. Konečně můžeme rozsvítit světla a zpřístupnit stálé expozice a výstavy! Pro vstup do muzea nadále platí všechna aktuální hygienická nařízení i nově nastavená kapacitní omezení.

A na co se mohou návštěvníci těšit? Protože předvánoční výstavy byly díky uzavření muzea k vidění jen krátce, rozhodli jsme se je prodloužit a plánované výstavy tak přesouváme na příští rok.

V přízemí je ve velkém sále k vidění autorská výstava polenského výtvarníka Petra Vlacha s názvem Sny za stavu bdělosti. V „mázhauzu“ začne v úterý 8. prosince výstava Jan Bechyně – známý neznámý, připomínající sté výročí narození významného českého entomologa, který se proslavil v zahraničí a u nás zůstává doposud nedoceněn. V malém výstavním sále pokračuje výstava Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea představující užitkové, dekorativní a osvětlovací sklo z muzejních depozitářů. Na arkádách budou k vidění nejen vítězné snímky z fotografické soutěže Photographia Natura – v letošním roce tematicky zaměřené na interakci v přírodě. Na muzejní půdě je nová výstava s názvem Plané rostliny jako jídlo, koření i lék, která představuje plané rostliny pokročilejším znalcům i těm, kteří chtějí dobře rozpoznat konkrétní druhy. Návštěvníkům muzejního facebooku a instagramu určitě není neznámá, protože na těchto sítích již proběhla komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Mgr. Jiřím Juřičkou.

Pobočka v Telči a hrad Roštejn jsou v tento čas jako každoročně uzavřeny. Stálé expozice třešťské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava se pro veřejnost otevřou rovněž 3. prosince. V období Vánoc jsou pro návštěvníky nepochybně největším lákadlem třešťské betlémy. Letos je od 15. prosince doplníme krátkodobou instalací obrazů a drobných plastik s motivem Madony s dítětem, jenž je s obdobím Vánoc nerozlučně spjatý. Pokud to situace dovolí, bude v Třešti otevřeno až do 2. února 2021.

Dana Oberreiterová