Okamžiky věčnosti i pomíjivostitisková zpráva ze dne: 10. 2. 2022

Fotografie Veroniky Jurákové

V jihlavském muzeu se v posledních letech často vystavují fotografie. Vzhledem k současným možnostem různých technologií a dostupného cestování se střídají velmi rozmanitá témata.

Výstava Okamžiky věčnosti i pomíjivosti je ale zcela jiná. Fotografie vznikaly v letech 1998 až 2010, originály jsou vytvořené autorkou Veronikou Jurákovou od zmáčknutí spouště přes vyvolání filmu a kompletní práce ve fotolaboratoři. Pro výstavu byly negativy oskenovány a vytištěny v původní surové podobě bez retuší. Jediný „moderní“ zákrok, který autorka využila, je barevné tónování, které má vyjádřit její osobní vnímání atmosféry.

I výběr témat je málo obvyklý. Určitý smutek z pomíjivosti pozemského světa se snoubí s opatrně vyjádřenou nadějí v existenci věčnosti. Zachycuje okamžiky, které jsou běžně opomíjené a zdánlivě bezvýznamné a přehlížené – pohozená panenka, povalený pomník, toulavá kočka. Velkou část tvoří záběry z hřbitovů, jihlavských, pražských a pařížských.

Tato méně obvyklá výstava na arkádách v expoziční budově muzea bude zahájena 10. února v 17 hodin vernisáží a potrvá do 27. března 2022.

Sylva Pospíchalová