Podzim na Roštejnětisková zpráva ze dne: 1. 10. 2020

Oblíbený turistický cíl ležící nedaleko Telče, který měl v letních měsících rekordní návštěvnost, vstupuje do posledního měsíce letošní sezony. Ten znamená mimo jiné i změnu ceníku a otevírací doby hradu.

Lovecký hrad Roštejn zažil v roce 2020 jednu z nejzajímavějších sezon ve své historii. Původně se mělo jednat o první rok, kdy budou poprvé od dubna až do října přístupné všechny nové expozice hradu, nicméně díky epidemii koronaviru byla nakonec sezona zahájena až v červnu. Celý tento měsíc navíc museli návštěvníci i zaměstnanci v interiérech pobývat v rouškách, stejně jako po část letních prázdnin a září. Prázdninové měsíce červenec a srpen znamenaly pro Roštejn rekordní návštěvnost čítající dohromady necelých 40 000 osob v interiérech hradu. To bylo způsobeno jednak zvýšeným zájmem o domácí turismus a jednak mimořádným opatřením Kraje Vysočina o slevě ze vstupného v krajských příspěvkových organizacích. Tato slevová akce končí posledním zářijovým dnem a od začátku října hrad čeká návrat k původnímu ceníku. S koncem září se rovněž mění otevírací doba hradu, který tak bude přístupný pouze o víkendech a státním svátku. I v říjnu platí otevírací doba 10. 00 – 17. 00 s polední pauzou od 12. 00 do 13. 00.

Ačkoli bylo zkraje návštěvnické sezony nutné zrušit některé kulturní akce (Myslivecký den a Roštejnský hodokvas), podařilo se během dalších měsíců vrátit v rámci provozu takřka do normálního stavu a realizovat například divadelní prohlídky, letní kino či sérii jazzových koncertů. I přes průběžně upravovaná nařízení byl Roštejn i letos oblíbeným cílem snoubenců, kteří zde prožili svůj svatební den.

Správa hradu doufá, že příští sezona 2021 nebude již nijak narušena mimořádnými opatřeními a že se podaří navázat na všechny tradiční kulturní akce a doplnit jejich nabídku třeba i některými novými.

PhDr. Kateřina Rozinková