Science Café Jihlavatisková zpráva ze dne: 25. 5. 2021

Stejně jako v předešlých letech i letos je Muzeum Vysočiny Jihlava hlavním organizátorem Science Café Jihlava, vzdělávacího programu, jenž je součástí Science Café CZ a v roce 2021 je navíc podpořen statutárním městem Jihlava.

Science Café je prestižní kulturně vzdělávací neziskový projekt realizovaný v současné době po celém světě. Jeho hlavním cílem je umožnit široké veřejnosti setkávání s vědci z různých oborů v příjemném neformálním prostředí kaváren a podobných zařízení. Smyslem těchto setkání je společné hledání otázek a odpovědí k daným tématům, představení vědců jako inspirativních osobností a zpřístupnění výsledků vědeckých výzkumů laickým zájemcům všech generací. Hlavní koordinátoři výstižně charakterizují leitmotiv projektu slovy: Chceme navrátit vědu do naší kultury. Podrobnější informace – viz např. www. sciencecafe. cz.

Setkání v rámci Science Café Jihlava probíhala až do omezení spojených s pandemií covid-19 obvykle v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava, uzpůsobeném pro tento účel jako kavárna. V roli hostů vystoupila řada uznávaných odborníků z mnoha oborů, včetně veřejně známých osobností jako např. Jiří Grygar nebo Helena Illnerová (podrobně viz www. sciencecafe. cz/jihlava/, www. youtube. com.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci není na základě nařízení vlády ČR fyzické setkávání v rámci Science Café Jihlava dočasně možné a kontakt s příznivci je udržován přes sociální sítě. Jakmile to půjde, počítáme s pokračováním. S přihlédnutím k možným komplikacím, jež mohou nastat v souvislosti s pandemií covid-19, jsme pro rok 2021 připravili dvě varianty projektu: klasickou a online.

Pokud to bude možné, budeme realizovat fyzická setkání v muzeu a na sociálních sítích naleznou zájemci doprovodné materiály, např. upoutávky, promo, rozšiřující informace ve formě statusů na sociálních sítích, fotografií, podcastů apod. Bude-li to nutné, jsme připraveni realizovat program v online podobě. Besedy s hosty budou nahrazeny podcasty umístěnými na internet (soc. sítě našeho muzea, příp. Science Café Czech Republic), zájemci budou mít možnost vyzvednout si tištěné materiály obsahující informace o představované osobnosti a daném tématu v Muzeu Vysočiny Jihlava.

RNDr. Klára Bezděčková, Ph. D.