Science Café v Jihlavě – Věda jako dobrodružstvítisková zpráva ze dne: 2. 5. 2019

Již druhým akademickým rokem je Muzeum Vysočiny Jihlava hlavním jihlavským organizátorem Science Café. Jedná se o projekt, který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a odtud se rozšířil prakticky do celého světa. V České republice pořádá Science Café od roku 2008 zapsaný spolek „Otevíráme“. Pod jeho záštitou probíhají tyto neformální diskuzní večery již ve 23 městech po celém území naší republiky.

Jejich smyslem je podle organizátorů společné hledání otázek a odpovědí, představení vědců jako inspirativních osobností a prezentace konkrétních vědeckých výzkumů. Dosud se večerů Science Café zúčastnilo několik stovek vědců napříč různými obory. Patří mezi ně jak zkušení popularizátoři (např. Helena Illnerová, Václav Cílek, Cyril Höschl, Jaroslav Flégr, Dana Drábová nebo Jiří Grygar), tak mediálně méně známé osobnosti, jejichž výzkum si zaslouží naši pozornost.

Poslední jihlavské Science Café tohoto akademického roku se uskuteční 21. 5. 2019 v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. Jeho hostem bude odborník na umělou inteligenci Mgr. Roman Neruda, CSc. , z Ústavu informatiky AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulty UK, který pohovoří na téma „Umělá inteligence – dobrý sluha, zlý pán?“ Na další setkání se můžeme těšit zase počátkem příštího akademického roku, tedy v říjnu 2019. Aktuální program, záznamy vybraných večerů a další informace o projektu Science Café naleznete na: http://www. sciencecafe. cz

RNDr. Klára Bezděčková, Ph. D.