Velikonoce s dráteníkytisková zpráva ze dne: 8. 4. 2017

K blížícím se jarním svátkům připravuje jihlavské muzeum výstavu Velikonoce s dráteníky. Návštěvníkům představíme výrobky dráteníků nejen z České republiky, ale i ze Slovenska. Svůj um budou prezentovat Lada Borecká, Lubomír Dunaj, Mgr. Petr Musil, Monika Sochůrková, Věra Studená a Helena Suchá. O tom, že rozhodně bude na co se dívat, svědčí i fakt, že Petr Musil byl jedním z prvních novodobých dráteníků a založil také vlastní drátenickou školu. Absolventy této drátenické školy a mistry Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků jsou i další z vystavujících. Rovněž jméno Lubomíra Dunaje je mezi dráteníky známé – je autorem několika publikací o drátování.

Na této výstavě budou hrát prim vejce – křepelčí, slepičí, kachní, husí a pštrosí – nejpočetněji, tj. 160 kusy bude zastoupeno vejce slepičí. Uvidíte různé druhy drátenických opletů i v kombinaci s dalšími komponenty a technikami – kresbou, vyškrabováním a lepením.

Od roku 2011 pořádáme v jihlavském muzeu drátenické kurzy – konalo se jich 21 a zúčastnilo se jich zhruba 180 osob. Výrobky šesti z nich budete mít také možnost zhlédnout na výstavě.

Výstava bude zahájena poněkud netradičně – jarmarkem, který se uskuteční v sobotu 8. dubna od 10:00 do 16:00. Pokud budete mít zájem si něco hezkého od vystavujících drátenic koupit a podívat se na ukázku výroby, přijďte – jste srdečně zváni!

Výstava potrvá v malém výstavním sále do 28. května.

Dana Oberreiterová