Vlk v jihlavském muzeutisková zpráva ze dne: 4. 10. 2017

V pondělí 2. 10. byl do našeho muzea dopraven z preparátorského pracoviště vycpaný vlk (Canis lupus). Mladý samec o hmotnosti kolem 40 kg a kohoutkové výšce přes 70 cm byl v březnu tohoto roku usmrcen autodopravou na dálnici D1 poblíž obce Skorkov na Havlíčkobrodsku.

Vlka nejprve prozkoumali odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a několika univerzit. Poté jej Myslivecký spolek Herálec, jemuž vzhledem k místu nálezu patřil, daroval našemu muzeu. Zde byl zaevidován pod přírůstkovým číslem 1/2017.

Genetické analýzy odhalily, že zvíře přišlo na Českomoravskou vrchovinu z Karpat. Jeho DNA nesla variantu, která se nejčastěji vyskytuje u vlků ze středního a západního Slovenska a polských Beskyd.

Veřejnosti bude „náš“ vlk poprvé představen na výstavě konané k 125. výročí založení jihlavského muzea v říjnu letošního roku. Po skončení výstavy bude trvale instalován v přírodovědných expozicích našeho muzea.

Zvláštní pozornost bude této majestátní šelmě věnována i v rámci první podzimní Science Café (24. 10. 2017 v 18:00, Malovaný sál Muzea Vysočiny Jihlava), jejíž host, známý zoolog a popularizátor RNDr. Miloš Anděra, CSc. , z Národního muzea v Praze, bude hovořit na téma Co je nového u našich savců?

RND. Klára Bezděčková, Ph. D.