Videozáznam přednášky doc. Michala Švandy: Je Slunce pro Zemi matkou nebo macechou?

V Muzeu Vysočiny Jihlava jsme v rámci cyklu astronomických přednášek v úterý 28. února 2023 přivítali doc. Mgr. Michala Švandu, Ph.D. z Astronomického ústavu Matematicko-Fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Michal Švanda u nás přednášel o velice aktuálním tématu vztahu mezi Sluncem a Zemí.

Záznam přednášky pořídil Petr Janovský z Jihlavské astronomické společnosti.

Je Slunce pro Zemi matkou nebo macechou?

Abstrakt: Nečekejte žádnou ezoteriku: V přednášce se budeme zabývat fyzikálními vlivy Slunce na meziplanetární prostor se speciálním důrazem na Zemi. Představíme si Slunce jako kosmické těleso, zajímat nás ale bude zejména problematika tzv. kosmického počasí. V závěru se dotkneme i aktuálních výsledků o možných vlivech Slunce na pozemní technologie v kontextu České republiky.

Doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. působí na Astronomickém ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky, kde se dlouhodobě věnuje výzkumu v oblasti sluneční fyziky. V roce 2012 získal ocenění Astronomického ústavu AV ČR pro mladé vědecké pracovníky – Prémii Jana Friče. V roce 2014 obdržel Cenu Akademie věd pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky vědecké práce – za práci v oboru helioseismologie. V roce 2016 byl oceněn Cenou předsedy AV ČR a Nadačního fondu Neuron za významný přínos v popularizaci astronomie.

Přednášku pořádalo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.

Miloš Podařil