RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D. - Astronomické události v roce 2023

Videozáznam přednášky Dr. Jakuba Hraníčka: Astronomické úkazy v roce 2023

V pátek 27. ledna 2023 se v Muzeu Vysočiny Jihlava konala přednáška RNDr. Jakuba Hraníčka, Ph.D., z Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a z Astronomického klubu Pelhřimov o astronomických úkazech, které se odehrají v roce 2023.

Záznam přednášky pořídil Petr Janovský z Jihlavské astronomické společnosti.

Abstrakt: Tradiční lednová přednáška bude zaměřena na řádné i mimořádné astronomické úkazy, které se odehrají v roce 2023 především na noční hvězdné obloze. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme noční oblohu od jara až do zimy a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. Při cestě časem si na noční obloze postupně všimneme planet a jejich uskupení, našeho souseda Měsíce i Slunce. Řekneme si také něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Nezapomeneme zmínit ani nejdůležitější souhvězdí, mlhoviny, hvězdokupy nebo cizí galaxie.

RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D. působí na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze. Je také místopředsedou Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov.

Přednášku pořádalo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.