Videozáznam přednášky Ing. Tomáše Přibyla: Artemis: Ze Země (znovu) na Měsíc

1. prosince 2022 se v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava uskutečnila přednáška Ing. Tomáše Přibyla z Technického muzea v Brně s názvem Ze Země (znovu) na Měsíc aneb kdy se dočkáme dalšího „malého kroku pro člověka“?

Záznam přednášky pořídil Petr Janovský z Jihlavské astronomické společnosti.

Abstrakt: Premiérovým startem obří rakety SLS začíná letos návrat člověka na Měsíc. Jaký je „letový řád“ programu Artemis, jaká technika se pro něj připravuje, kdo se na něm podílí, kdy se dočkáme dalšího „malého kroku pro člověka“? Tisíce otázek, tisíce odpovědí.

Ing. Tomáš Přibyl: Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, osobně potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.

Přednášku pořádalo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.

Miloš Podařil