Vyšlo nové číslo Museum Factum…

Do letošního posledního čísla Museum Factum přispělo 14 autorů, vesměs zaměstnanců muzea. Vzhledem k tomu, že od začátku příštího roku bude výstavní budova muzea zavřená v důsledku rekonstrukcí expozic, v rubrice Zveme vás, najdete jen dvě informace, a sice pozvánku na výstavu do naší pobočky v Třešti a také pozvání do dalšího ročníku naší tradiční fotosoutěže Photographia Natura. V rubrice Představujeme, najdete jen jeden příspěvek týkající se 220 let starého spisu, obsahujícího slavnostní projev jihlavského probošta Milo Nepomuka Grüna.

Nejobsáhlejší je tentokrát rubrika Udělali jsme, která obsahuje hned deset příspěvků. Najdete zde vyhlášení výsledků letošního ročníku fotosoutěže Photographia Natura, také informaci o právě vznikající deskové hře, informace o třech odborných seminářích týkajících se archeologie a historie, nebo informaci o první exkurzi konané v rámci Akademie třetího věku našeho muzea. V rubrice nejdete také shrnutí letošní sezóny na hradě Roštejn, krátkou reportáž o slavnostním ukončení přeshraničního projektu Rašeliniště – přírodní poklady Telčska a v neposlední řadě se dovíte i výsledky benefiční výstavy Medvídek. Rubriku Bádáme jsme tentokrát nenaplnili, protože veškeré potřebné informace o aktuálním bádání jsou shrnuty ve výše uvedených příspěvcích.

Nu a rubrika Různé nabídne opět různorodý obsah. Dočtete se o středověkých hračkách, také o činnosti Mykologického klubu v tomto roce i o zajímavém mechu rostoucím na Vysočině. Přírodou se zabývá také čtvrtá a poslední část miniseriálu, který představuje tvorbu zapomenutého přírodovědce a spisovatele Karla Starého, rodáka z Vepřové. Pokud vás zaujalo, že naše muzejní budovy jsou po půlroce již bez krunýře z lešení, v příspěvku pana ředitele se dočtete proč tomu tak je i kdy budou fasády v přízemí dokončeny.

Museum Factum 4/2022

Pavel Bezděčka