Vyšlo nové číslo MUSEUM FACTUM

V druhém letošním čísle Museum Factum najdete 28 příspěvků od 16 autorů.

V rubrice Zveme vás, najdete šest příspěvků – pozvánek na výstavy v našich pobočkách v Telči a Třešti, v muzejní kavárně a také pozvání na zajímavé letní akce na hradě Roštejn. Krom toho upozorňuji na to, že ve čtvrtek 7. září 2023 otevřeme zrekonstruované expozice v hlavní budově muzea a že zaplněny budou také výstavní prostory muzea. Následně, ve dnech 8.–10. září 2023 se na muzejním dvorku uskuteční tradiční výstava kaktusů a sukulentů.

Rubrika Udělali jsme, obsahuje devět příspěvků. Najdete zde informace o dvou nových knihách, o filmařském klání Musaionfilm v Uherském Brodě, také něco o historii výroby bot v Jihlavě, dále se dovíte detaily o dokončení tvorby zajímavé deskové hry, o průběhu letošní Muzejní a galerijní noci, či o spolupráci muzea s umělci v rámci festivalu Landscape v Jihlavě. Obsahem této rubriky je také vyhodnocení prvního ročníku naší Muzejní akademie a přehled všech akcí, které se uskutečnily od dubna do konce června v naší nově otevřené pobočce v Telči.

V rubrice Představujeme, najdete jeden příspěvek týkající se zajímavého exponátu naší telčské pobočky, který použilo hned několik prezidentů naší historie, a také vám zde představíme naši novou kolegyni Alexandru.

Rubrika Bádáme je hezky obsažná. Jsou zde dva příspěvky informující o archeologických průzkumech v Krasonicích a Třebíči a další dva příspěvky o archeologicko-historických konferencích. Dále pak dva příspěvky o uskutečněných přírodovědných terénních seminářích a informaci o spolupráci zoologů našeho muzea se zoology Národního parku Šumava.

Nu a rubrika Různé nabídne opět velmi různorodý obsah. Dočtete se o novém minerálu pojmenovaném podle významného geologa žijícího v Malém Beranově a o tom, že náš kolega Aleš Hoch získal další ocenění v muzeologické soutěži Zlatý mamut. Mimo to zde najdete informaci o výsledcích krajského kola Středoškolské odborné činnosti a krátké zamyšlení nad češtinou, zejména nad slovem sklonek. 

Museum Factum 2/2023                                                                                                                    

Pavel Bezděčka