Vyšlo třetí číslo muzejního čtvrtletníku Museum Factum

Ve třetím letošním čísle Museum Factum najdete 25 příspěvků od 15ti autorů. Po devítiměsíční pauze v provozu muzea, zapříčiněné inovací všech expozic, se život vrátil do starých kolejí.

V rubrice Zveme vás najdete pět příspěvků – pozvánek na výstavy nejen v našich pobočkách, ale zejména již v hlavní výstavní budově v Jihlavě. Pozvání je na tradiční výstavu betlémůdo Telče a na perníkovou vánoční výstavu do Jihlavy. Sem zveme i na výstavu o zvonech a zvonařství na Vysočině a na velmi zvláštní výstavu o různých předmětech s příběhem. Poslední pozvání se týká výtvarné výstavy ve zrekonstruované muzejní kavárně.

Rubrika Udělali jsme je tradičně nejbohatší, tentokrát zejména proto, že jsou zde příspěvky o nových jihlavských expozicích od pěti autorů. Dále zde najdete informace o letošním příměstském přírodovědném táboře, o tradiční výstavě hub, o muzejní astronomii, Muzejní akademii, o Noci vědců, také o Dnech otevřených ateliérů, o letních a podzimních akcích na hradě Roštejn a také o Dni evropského dědictví v Brtnici.

V rubrice Představujeme najdete dva příspěvky, a to o historických filmových plakátech z muzejních sbírek a nejnovějším muzejním megapřístroji – velkoformátovém skeneru.

Rubrika Bádáme je tentokráte skromná a podává informace o zoologickém semináři AMG v NP Podyjí a o botanickém semináři v jižních Čechách a ještě o archeologickém výzkumu státního zámku v Telči.

Rubrika Různé má tentokrát smutný obsah. Jeden příspěvek sice oznamuje zajímavé přírodovědné nálezy, ale hned dva příspěvky jsou oznámeními o úmrtí našich kolegů a přátel.

Pavel Bezděčka

Museum Factum 3_2023