Vyšlo třetí Museum Factum

Do nového čísla Museum Factum přispělo 13 autorů, vesměs zaměstnanců muzea. Najdete zde vyhlášení edukačních programů pro děti a mládež na tento školní rok, také pozvánky na výtvarné výstavy a zvlášť vyzvedám informaci o připravované benefiční výstavě Medvídek, jejíž výtěžek bude využit muzeem k vydání již druhé česko-ukrajinské knížky pro děti, která se bude jmenovat Medvídek Mlsounek (podrobnosti o knížce v příštím čísle).

V rubrice Udělali jsme, najdete informaci o úspěšném startu Akademie třetího věku a o uskutečněných (opět úspěšných) letních příměstských táborech. Zvláštní pozornost zaslouží nová publikace a stejnojmenná expozice v Třebíči Zmizelá Třebíč a také druhý díl fotografické knížky Jihlava včera a dnes.

Také vám představíme nového pracovníka našeho muzea a velmi zajímavý historický obraz, který po mnohaletém vystavení v historické expozici brzy zamíří k odpočinku do depozitáře.

Následovat budou informace o účasti muzejních odborníků na dvou významných seminářích a jedné přeshraniční konferenci a duše zájemců o regionální historii určitě zaujme čtivý příspěvek o probíhajícím archeologickém výzkumu hradu Štamerk (formálně správně Šternberk), u Lhotky na Telčsku.

Nu a rubrika Různé nabídne opravdu různorodý obsah. Dočtete se o přípravě vzniku přírodovědné deskové hry – jedinečného nástroje pro moderní doplnění (rozšíření) školní výuky, na jehož vzniku se budou, kromě odborníků, podílet i žáci. Přírodou se zabývají i příspěvek botanický, mykologický i zoologický a stejně tak třetí část miniseriálu, který představuje tvorbu zapomenutého přírodovědce a spisovatele Karla Starého, rodáka z Vepřové. Pokud vás zaujalo, že naše muzejní budovy jsou již podruhé v tomto roce pokryty lešením, v příspěvku pana ředitele se dočtete proč tomu tak je i jak dlouho to ještě bude trvat.

Museum Factum 3_2022

Pavel Bezděčka