Vyhledat na webu

Kočky a jiné bytosti

09.01  -  18.02. 2024
Jihlava
Výstavy

Kavárna Muzeum, Masarykovo nám. 55, Jihlava

9. ledna – 18. února 2024

Od 9. ledna do 18. února 2024 můžete v prostorách Kavárny muzeum shlédnout výstavu Evy Dolejšové s názvem KOČKY a jiné bytosti. Autorka (*1957) je pelhřimovská rodačka, která žije celý život na Vysočině.

Kreslení a malování ji přitahovalo už jako malou holku, kdy používala pastelky, tužky, vodovky a každý volný kousek papíru na své dětské tvoření a přitom snila o opravdických olejových barvách.

Dětský sen, studovat výtvarnou školu a být malířkou, se jí splnil až v dospělosti absolvováním Dálkové umělecké akademie SUŠG v Jihlavě pod vedením akademického malíře Vladimíra Netoličky.

Paní Eva Dolejšová je členkou Spolku výtvarných umělců Vysočiny při Unii výtvarných umělců ČR a pilně se účastní společných výstav tohoto spolku. Krom toho vystavuje i samostatně, přičemž většina jejích výstav se konala na Vysočině: Humpolec, Třebíč, Pelhřimov, hrad Kámen..,ale také v Praze a jinde v České republice.

Obrazy maluje většinou technikou olejomalby, i když v posledních dvou letech používá také barvy akrylové. Při tvorbě ráda využívá otisků různých předmětů, listů stromů a květin, které překrývá, vrství a kombinuje s malbou štětci i špachtlemi.

Hlavním tématem této výstavy jsou její přítelkyně kočky, krásné chlupaté bytosti, které paní Evu mocně uchvátily snad už od jejího prvního rozhlédnutí se po světě. Kočky se u nich doma, na dvoře či zahradě, vždy ve větším či menším počtu svobodně pohybovaly a dělali její život krásnější. Obdivuje je a je součástí jejich životů. Kočky jsou tedy s autorčiným životem spojeny, a proto především jim věnuje tuto výstavu.

Ale nejen kočky jsou jí inspirací. Je jí samozřejmě i ostatní krásná příroda se stromy, květinami, ptáky a ostatními zvířaty, s loukami a kopci. Do svých obrazů vkládá nejen vjemy a dojmy, které zažívá při toulkách krajinou, ale také sny přicházející nad ránem.

Galerie