Vyhledat na webu

Připomínáme

Před 200 lety byl osázen první městský sad

Město Jihlava bylo založeno v údolí řeky. Okolní návrší byla údajně porostlá smíšeným lesem horského typu, na skalnatých vrcholech byl zpravidla listnatý les. Domovem tu byly jedle, smrky, modříny, buky, javory, lípy a jasany. Počátkem 20. století byl porost krajiny už většinou změněn cílenou činností člověka – lesy převažovaly smrkové a místy bučiny.

Už v 19. století bylo známo, že pro velké obydlené město musí fungovat i přírodní „plíce“, co nejvíce zeleně. Kromě soukromých zahrad se začalo s budováním plánovaných zelených ploch, které měly být architektonicky sladěnou ozdobou a přinášet obyvatelstvu i místo k odpočinku a potěše.


-> Více zde

Bedřich Smetana studoval v Jihlavě

Jeden z největších českých hudebních velikánů se narodil před 200 lety.

Stalo se tak 2. března 1824 přímo v litomyšlském pivovaru, jehož správcem byl František Smetana. Jeho třetí manželka Barbora mu porodila prvního syna! Tehdy samozřejmě nikdo netušil, že mezi všemi osmnácti sourozenci vynikne právě on, a to tak jako málokterý Čech vůbec.

Rodina Smetanova byla dobře situovaná a navíc kulturně založená s velkou láskou k hudbě. Bedřich hudebním nadáním vynikal, už jako čtyřletý se učil hrát na housle a klavír, a když v šesti letech přednesl klavírní koncert, začalo se o něm mluvit jako o zázračném dítěti. Otec však dbal na to, aby děti dosáhly i dobrého všeobecného vzdělání. Za pobytu rodiny v Jindřichově Hradci nastoupil Bedřich na gymnázium, první ročník se mu však nevydařil. Pro další studium vybral otec německou Jihlavu, aby se syn zdokonalil v němčině, a poslal tam i jeho mladšího bratra Antonína.

-> Více zde