Vyhledat na webu

Tajemný literát Franz Kafka

Od úmrtí světově ceněného spisovatele Franze Kafky uplynulo 3. června 100 let.

Franz Kafka, spisovatel světového významu, by se jím ze své vůle nestal. Narodil se 3. července 1883 v rodině židovského velkoobchodníka s galanterií. Jeho bratři zemřeli v batolecím věku, zůstal jediným synem se třemi sestrami. Vystudoval práva na pražské univerzitě (dnes Karlově) a získal místo úředníka v pojišťovně. Kromě zaměstnání, v němž dosáhl vysokého postavení, se věnoval psaní; bylo pro něj životní potřebou, což zřejmě vyplývalo z jeho komplikovaného vnitřního života. Zároveň k sobě byl velmi kritický, proto za jeho života vyšlo jen několik povídek. Poslední léta života trávil v léčebnách a sanatoriích, 3. června 1924 podlehl tuberkulóze.

Stejně jako k celému životu měl Kafka komplikovaný vztah i k ženám. O tom svědčí hlavně váhání se sňatkem – byl oficiálně třikrát zasnoubený, ale třikrát vzal slovo zpět. Hluboký vztah ho pojil k Mileně Jesenské, který se odehrával téměř jen korespondenčně, viděli se pouze dvakrát. Pravděpodobně největší partnerskou láskou jeho života byla Dora Diamantová. Poznali se v Německu u moře a rychle spolu začali bydlet. Doprovázela ho poslední rok jeho života i do sanatorií a v její náruči zemřel.


V Třešti

žil Kafkův milovaný strýc, MUDr. Siegfried Löwy, maminčin bratr. Obecním lékařem se stal roku 1899 a sám byl výjimečnou osobností. Byl propagátorem zdravého životního stylu, doporučoval pobyt na čerstvém vzduchu, cvičení a uznával přírodní medicínu – Franz šel v tomto směru v jeho šlépějích, dokonce se stal vegetariánem. Dr. Löwy provozoval i stomatologickou praxi, jako první v Třešti plomboval zuby. Pacienty navštěvoval na svém motocyklu. Franz i jeho sestry trávívali u strýce prázdniny, prožívali tu šťastný čas i první lásky.

Ke svému synovci měl velmi hluboký vztah a až do konce se podílel na jeho léčbě. Ke konci života se odstěhoval do Prahy. Těsně před deportací do koncentračního tábora, 24. října 1942, spáchal sebevraždu.


Max Brod, jeho nejlepší přítel, s nímž se seznámil během právnických studií, jej bezmezně obdivoval a podporoval. Jeho zásluhou bylo Kafkovo dílo, částečně až do smrti utajované, postupně vydáváno a dlouho po autorově smrti se stalo světově uznávaným. Max nesplnil přání svého přítele, aby po jeho smrti všechno spálil, proto právě jemu, zvláště jeho citu pro literaturu a přesvědčení o hodnotě Kafkových děl, vděčíme za „objevení“ skromného velikána.

To Dora Diamantová přání svého milovaného splnila, jeho dopisy spálila. Právě dopisy, jichž napsal stovky, a jeho deníky jsou zdrojem informací o jeho životě i o něm samotném. Nicméně ještě po stu letech se po jakémkoli textu, zmínce, souvislosti nebo vzpomínce pátrá, vznikají o něm knihy, studie, dokonce filmy, zájem o jeho osobnost neutuchá. Zůstává navždy tajemným literátem.


Zpracovala Sylva Pospíchalová