Vyhledat na webu

Archeologické oddělení

Archeologické oddělení Muzea Vysočiny Jihlava založené v roce 2005 zajišťuje ve spolupráci s ostatními organizacemi provádějícími záchranné archeologické výzkumy archeologickou památkovou péči v oblasti Českomoravské vrchoviny. Ta spočívá v první řadě v organizaci záchranných archeologických výzkumů na území Kraje Vysočina, v provádění badatelských archeologických výzkumů a ve spolupráci s amatérskými archeology a badateli.

V rámci sbírek Muzea Vysočiny Jihlava spravuje rozsáhlou archeologickou podsbírku, která vyžaduje časově náročnou evidenci, dokumentaci a konzervaci všech předmětů archeologické povahy. Kromě běžných archeologických nálezů spravuje AO také některé objemné dřevěné artefakty a kamenné předměty v muzejním lapidáriu.

Výsledky archeologické práce prezentujeme na četných krátkodobých výstavách i v expozicích Muzea Vysočiny Jihlava. Popularizaci vědecké práce zajišťujeme prostřednictvím muzejního čtvrtletníku Museum Factum, dále prostřednictvím komunikace s médii, sociálních sítí a pořádáním archeologicko – historických přednášek a komentovaných prohlídek. Odborně zpracované archeologické výzkumy a zprávy jsou náplní archeologického periodika Archeologické výzkumy na Vysočině, jehož první číslo spatřilo světlo světa v roce 2007.


Spravované podsbírky:

-> Archeologická podsbírka


Vydávané časopisy:

-> Archeologické výzkumy na Vysočině


Jméno:Mgr. Aleš Hoch, Ph.D.
Pozice:Vedoucí Archeologického oddělení, archeolog
Jméno:Mgr. David Zimola
Pozice:Archeolog
Jméno:Bc. Marek Krutiš
Pozice:Technik, dokumentátor
Jméno:Michal Daňa
Pozice:Konzervátor
Telefon:777 239 047