Vyhledat na webu

Muzejní akademie - podzim 2024


Koordinace projektu:

Renata Kremláčková, e-mail: kremlackova@mvji.cz


Vypsané kurzy:

  • Slavné obrazy čtyř staletí (PhDr. Kateřina Rozinková)
  • Příroda Českomoravské vrchoviny V. (Pavel Bezděčka)
  • Historie III. (Mgr. Jan Stoklasa, Bc. Miloslav Tůma, PhDr. Vlastimil Svěrák)
  • Astronomie (Ing. Petr Dvořák, Ph.D., Ing. Petr Janovský)
  • Vybrané kapitoly z literatury - detektivky (Mgr. Klára Janovská Dobrylovská)

Slavné obrazy čtyř století

PhDr. Kateřina Rozinková

Pojďme se seznámit s čtyřmi ikonickými díly výtvarného umění, která ovlivnila nejen svou vlastní historickou epochu, ale i umělce tvořící v následujících dekádách ba staletích. 

Je obraz manželů Arnolfiniových skutečně svatebním portrétem? Kdo to byla Mona Lisa? Proč je obraz Las Meninas / Dvorní dámy slavným? Čím se inspiroval Van Gogh při malování svého pokoje v Arles? Těšit se můžete na detailní seznámení s těmito obrazy i jejich tvůrci, s kontextem doby i následným vnímáním a osudy děl. V úvodním setkání se navíc zaměříme na to, jak se správně na obrazy jako díla výtvarného umění dívat.

  • úterý 17. 9. 2024
  • úterý 8. 10. 2024
  • úterý 29. 10. 2024
  • úterý 26. 11. 2024
  • úterý 3. 12. 2024

PhDr. Kateřina Rozinková je absolventkou oborů dějiny umění a historie (moderní hospodářské a sociální dějiny) na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během svého profesního života se vždy pohybovala v prostředí správy památkových objektů, například na Státním hradě a zámku v Bečově nad Teplou a od roku 2015 je jejím působištěm hrad Roštejn. Při práci na památkových objektech se vždy snaží souběžně věnovat i vzdělávání a popularizační činnosti, stejně jako vědecko-výzkumným úkolům souvisejícím s mobiliárními fondy, sbírkovými předměty a uměleckou výzdobou historických sídel.

Příroda Českomoravské vrchoviny V.

Pavel Bezděčka

Již páté pokračování přírodovědných přednášek s Pavlem Bezděčkou.

Kurz bude tentokrát zahájen společnou exkurzí „Ku Znojmu“. Další přednášky proběhnou v Malovaném sále. Čeká vás například přednáška, která se bude věnovat šelmám nejen Českomoravské vrchoviny nebo změnám populací mravence lesního na Českomoravské vrchovině. Závěrečnou přednáškou pak Pavel představí historii přírodovědného oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

  • sobota 12. 10. 2024 /EXKURZE/
  • středa 16. 10. 2024
  • středa 13.11.2024
  • středa 11. 12. 2024

Pavel Bezděčka se přírodě věnuje již od velmi mladého věku a jeho vášeň a koníček se pro něj staly také zaměstnáním. Jeho specializací byli v minulosti brouci, v současné době se již několik let věnuje mravencům. Nenechte se ale zmýlit jeho zaměřením, o přírodě Českomoravské vrchoviny má opravdu velký přehled. S působením na akademii třetího věku má již zkušenost, několik let působil jako lektor v Uherském Hradišti.

Historie III.

Mgr. Jan Stoklasa, Bc. Miloslav Tůma, PhDr. Vlastimil Svěrák

Kurz historie se skládá ze tří přednášek. Každá bude vedena jiným přednášejícím. 

První bude na téma manželských smluv v historickém kontextu, přednáší Miloslav Tůma. Vlastimil Svěrák pak připraví přednášku Naše kojné u Habsburků a následovat bude téma: Selský císař – Josef II. (1741–1790). Co přinesly jeho reformy a jak se dotkly zemí Koruny české? Byl osvíceným a tolerantním panovníkem, který modernizoval říši a zlepšil životní podmínky poddaných, nebo je právem považován za kontroverzní postavu našich dějin? Tuto přednášku připraví Jan Stoklasa.

  • čtvrtek 17. 10. 2024
  • čtvrtek 14. 11. 2024
  • čtvrtek 12. 12. 2024

Mgr. Jan Stoklasa vystudoval obor Archivnictví a historie na Filozofické fakultě Univerzity v Hradci Králové a obor Historie na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Před nástupem do Muzea Vysočiny Jihlava pracoval ve Státním okresním archivu Jihlava. Věnuje se tématům moderní historie – především oblasti sociálních, náboženských a hospodářských dějin.

Bc. Miloslav Tůma vystudoval Archivnictví a historii na Filozofické fakultě Univerzity v Hradci Králové a v současnosti pracuje v Moravském zemském archivu v Brně – Státním okresním archivu Jihlava. Věnuje se především popularizaci pramenů v historických souvislostech.

PhDr. Vlastimil Svěrák je archivář a historik, autor regionálních historických prací z Jihlavska.

Astronomie

Ing. Petr Dvořák, Ph.D., Ing. Petr Janovský

Další ročník astronomického kurzu se tentokrát zaměří na hvězdy jakožto jedny z nejdůležitějších vesmírných objektů, kterými se astronomie zabývá.

Postupně se proberou všechna vývojová stádia hvězd, tedy od jejich vzniku, přes poklidný život až po jejich dramatický zánik, který je stále opředen mnohými tajemstvími. Jedna přednáška bude také věnována pro lidstvo nejvýznamnější hvězdě – Slunci a jeho výzkumu například pomocí družic.

  • čtvrtek 26. 9. 2024
  • čtvrtek 24. 10. 2024
  • čtvrtek 21. 11. 2024
  • čtvrtek 19. 12. 2024

Ing. Petr Dvořák, Ph.D. je vědecký pracovník a vysokoškolský pedagog působící ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC a na FSI Vysokého učení technického v Brně. Vedle výzkumu v oblasti nanotechnologií se věnuje popularizaci přírodních věd, zejména pak astronomie a astrofyziky. Petr Dvořák je členem Jihlavské astronomické společnosti a České astronomické společnosti.

Ing. Petr Janovský je místopředsedou Jihlavské astronomické společnosti a Pobočky Vysočina České astronomické společnosti. Dlouhodobě se věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii a odborným astronomickým pozorováním. Specializuje se také na obory kosmonautiky a techniky.

Vybrané kapitoly z literatury - detektivky

Mgr. Klára Janovská Dobrylovská

Tento kurz prozkoumá vývoj a trvalou popularitu detektivní a thrillerové literatury.

Během tří prezentací se seznámíme s historií detektivního žánru od jeho klasických kořenů až po moderní podoby. Prozkoumáme vývoj žánru, představíme si subžánry, jako je severská krimi, a podíváme se, jak s detektivním žánrem souvisí neméně populární žánr thrilleru. 

  • středa 9. 10. 2024
  • středa 6. 11. 2024
  • středa 4. 12.2024

Mgr. Klára Janovská Dobrylovská vystudovala obor Anglický jazyk a literatura na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době se věnuje soukromé výuce anglického jazyka pro dospělé.


Všechna setkání probíhají v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava (Masarykovo nám. 1224/55, Jihlava) začínají v 17:00 hod., pokud není s lektorem explicitně domluveno jinak.