Vyhledat na webu

600 let od vyhnání Židů z města (1425)

600 let uplyne letos od prvního vyhnání Židů z Jihlavy, jehož záminkou byla údajná zrada ve prospěch husitů. Tím došlo k uzavření kapitoly historie jihlavských Židů ve středověku. Ač by se mělo jednat o Bohem vyvolený národ, museli svou zemi původu opustit, roztrousit se postupně po celém světě a více než dva tisíce let být hlavním podezřelým nevysvětlených problémů a hromosvodem nenávisti. K jejich „vinám“ patřily třeba otrávené studny, šíření moru, neobjasněné vraždy dávané do souvislosti s potřebou krve křesťanských panen, často to však ve skutečnosti byly jejich majetky či věřitelské úpisy mnoha významných představitelů světské moci.
Největší menšinovou komunitu v Jihlavě vytvořili v průběhu 60. let 19. století, kdy se po zrovnoprávnění přistěhovalo do města několik set obyvatel židovského vyznání. Jako úspěšní podnikatelé se stali významnou pozitivní silou pro úspěšný hospodářský i kulturní rozvoj města. Dvacátá léta 20. století se dají označit za nejlepší období spolužití českých obyvatel a Židů, těch tu žilo zhruba 1200.
Idyla trvala jen krátce, už v druhé půlce 30. let a hlavně pak po Mnichovské dohodě v roce 1938 sílí obavy z připojení k Německu. I Jihlava zažila svou „Křišťálovou noc“, z 28. na 29. března 1939 došlo k masovému rabování, výtržnostem, další noc pak k vypálení synagogy. Do dubna 1941 bylo zlikvidováno 82 % židovských podniků, částečně arizovaných či rozprodaných za mizivou cenu Němcům i Čechům
Od září 1941 bylo povinné označení žlutou hvězdou a Židé byli šikanovaní a pronásledovaní, v hrůze z budoucnosti se stěhovali pryč a mnozí si raději vzali život.

Cesta k jejich likvidaci vyvrcholila v květnu 1942, když bylo dvěma zvláštními transporty Av a Aw z Třebíče odvezeno do koncentračních táborů na 1370 osob z Jihlavy a okolí. Přesně za tři roky skončila válka a okamžitě začal odsun německého obyvatelstva. Židů se sem vrátilo 18. Tak skončilo soužití tří národností. Letos od té doby uplyne rovných 80 let.

Zpracovala: Sylva Pospíchalová