Vyhledat na webu

Astronomický tábor 2024

12/08/2024
Edukace

Od 14. do 27. července 2024 probíhal 21. Astronomický tábor pořádaný Jihlavskou astronomickou společností. Muzeum Vysočiny Jihlava se na spoluorganizaci tohoto rozsáhlého projektu podílelo již podruhé.

Tábora, který probíhal na základně v jihočeských Borovanech se v letošním roce účastnilo 87 táborníků. Kromě nejrůznějších her a soutěží se účastníci velmi intenzivně věnovali také astronomii a souvisejícím oborům. Ti nejmladší a začátečníci se dozvídali o astronomii prostřednictvím několika různě odstupňovaných astronomických kroužků, během kterých se seznamovali o oblohou, dalekohledy, ale také s tím, jak to všechno ve vesmíru vlastně funguje. Ti pokročilejší a zkušenější se pak v průběhu celého tábora v rámci tzv. odborných skupin věnovali konkrétním projektům.

Zřejmě nejoblíbenější odbornou skupinou jsou proměnné hvězdy, kde se děti za podpory odborníků učí pozorovat a také měřit hvězdy, které z různých důvodů mění svoji jasnost.  Při pozorováních se zde zaměřujeme především na tzv. zákrytové dvojhvězdy, tedy vícečetné hvězdné systémy, které v dalekohledu sice nejsme schopni přímo rozlišit, ale můžeme velice přesně měřit změny celkové jasnosti vzájemně obíhajících hvězd, díky čemuž se můžeme dopracovat k celé řadě zajímavých informací o celém systému.

Další odborná skupina se věnovala astrofotografii, kde se děti učily pomocí dalekohledů pořizovat opravdu pěkné snímky vzdáleného vesmíru, tedy zejména hvězdokup, mlhovin a galaxií.

Trochu neobvyklou skupinou je skupina radioastronomie, která se za pomocí vlastnoručně vyrobených antén pokoušela zachytit radiové signály pocházející z vesmíru. Bohužel zde nakonec nebyl dostatek prostoru, aby se povedlo přístroje vyladit pro pozorování kosmických objektů, nicméně povedlo se alespoň zachytit signály z meteorologické družice NOAA a přímo stáhnout několik meteorologických snímků přímo z oběžné dráhy Země.

Úspěchy zaznamenala také odborná skupina, která se zaměřila na Sluneční soustavu. Protože aktuální pozice planet je značně nepříznivá, děti zde pozorovaly především Slunce a Měsíc.

Velmi zvláštní táborovou odbornou skupinou je pak i skupina digifoto, kde vedoucí učí děti správně fotografovat, ať už jde o pokročilejší nastavení fotoaparátů nebo výběr vhodné kompozice.

21. Astronomický tábor se se vším všudy vydařil a my jsme rádi, že jsme mohli být u toho. Už nyní se těšíme na další ročník.

Více informací na https://astronomickytabor.cz/