Víte, co je nedohub?
Určitě jste se již při svých houbařských výpravách s ním setkali – většinou při nálezu hřibu žlutomasého čili babky nebo holubinek, ale i ryzců.
Nedohub zlatožlutý napadá nejčastěji hřiby z okruhu hřibu žlutomasého. Napadené plodnice mají nejdříve bílé skvrny, které se v místech napadení deformují. Nejdříve je plodnice bílá, později zlatožlutá a rozpadá se v prach.
Nedohub zelený napadá plodnice holubinek. Napadená plodnice má nejprve lupeny porostlé bílým vatovitým myceliem nedohubu, vývoj lupenů se později zastaví, lupeny se deformují, až nakonec zcela zmizí a jsou nahrazeny zeleným či žlutozeleným povlakem.
Nedohub cihlový napadá obdobným způsobem plodnice ryzců.
U otravy nedohubem je prodleva (latence) relativně dlouhá, po 4–6 hodinách od jídla se objeví nevolnost, bolest břicha, zvracení a průjem. Vzhledem k podobným příznakům jako při otravě muchomůrkou zelenou je nutné postiženého sledovat a tuto možnost rozborem potvrdit či vyloučit. Kubička uvádí u otrav napadenými nebo zkaženými houbami méně úporné zvracení a nižší vzestup aktivity transamináz ve srovnání s otravou muchomůrkou zelenou.
Eva Charvátová
/foto L. Hašek/