Máme do sbírky nové cínové figurky havířků
V roce 2019 se v rámci velké archeologické výstavy o havířském průvodu zrodila myšlenka vytvořit figurky jednotlivých profesí, které se historických průvodů účastnily a dodnes, po jeho obnovení, účastní. Těchto postaviček je celkem 21 typů a vychází z podoby, kterou jim vtiskl otec havířského průvodu Johannes Haupt. Podklady pro tvorbu cínových figurek jsou jednak dochované originální kostýmy z roku 1890, jednak fotonegativy z pozůstalosti J. Haupta.
Speciálně pro Muzeum Vysočiny Jihlava je vytváří ve firmě Hannah miniatury, která patří ke špičce v ČR. Podle materiálů z muzea jim dává konečnou podobu celý tým včetně výtvarníka.
V letošním roce byly zadány tři figurky, z nichž dvě už jsou v pokladně muzea k dostání (spolu s dalšími sedmi), v průběhu ledna by měla být další.
Letošní novinkou je tedy PROUTKAŘ – tajemná postava, která symbolizuje nalézání rudných žil a pramenů s pomocí jednoduchého prutu (virgule) a neviděných schopností. V průvodu byl vždy jenom jeden, což svědčí o jedinečnosti postavy.
Další je MĚŠŤAN – reprezentuje bohatou vrstvu obyvatel, kteří sice neměli žádné pravomoci v procesu dobývání rud, ale reprezentují soukeníky, kteří v minulosti přispěli k hospodářskému rozvoji města. V průvodu chodí měšťanů větší počet, mohou se lišit barvou kabátu.
Brzy bude k mání KOVÁŘ – řemeslník neopominutelný pro fungování důlních prací. Pomůcky a zařízení pro ražení štol nejen vyráběli, ale i opravovali. Jejich nepostradatelným nástrojem je velké kladivo, které symbolizuje jejich odbornost. V průvodu chodili obvykle čtyři.
Sylva Pospíchalová