
Nové regály na cechovní praporce
Nové regály na cechovní praporce
„…Tam bych chtěla pracovat. Zašitá s pivem někde za regálem. Takových zaměstnanců a výsledky žádné. Když už tak člověk vidí jen pokladní….“ okomentovala paní P. K. článek v iDnes popisující slavnostní znovuotevření muzea po rekonstrukci expozic v roce 2023
Jakkoli se zvenčí může zdát, že v muzeu se děje jen to, čeho se může účastnit i návštěvník, pravda je trochu jinde. Muzea jsou spolu s galeriemi jedinými veřejnosti přístupnými sbírkotvornými institucemi, kde se shromažďují hmotné doklady o společnosti. Zatímco jejich původní záměr skrývá sám název – muzeum jako sídlo múz a jejich darů – vyvinul se pozdější význam, zachování původních produktů různých lidských činností.
Jak postupuje vývoj, rozšiřuje se náplň činnosti muzeí k maximální vstřícnosti k návštěvníkům, k atraktivitě poskytovaných činností a nebojím se říct, že už dávno ztratilo původní obraz místa, kde se v šeru a tichu s úžasem v očích pozorovaly předměty jinde nevídané. Ale navždy mu zůstane jedinečnost v tom, že pečuje o nenahraditelné hodnoty hmotných památek. A to je specifická, velmi složitá a náročná činnost.
Základní potřebou jsou depozitáře, místa, kde se sbírky skladují. Ty jsou vysoce náročné na prostor, mikroklimatické a bezpečnostní podmínky. Z praxe víme, že je to někdy velký problém, pro návštěvníka však zcela neznámý a nezajímavý. Každý správce muzejních sbírek však si s depozitáři zažil své. Loňský rok patřil největším změnám také depozitáře textilu, sídlícího do léta v prostorách 4. a 5. podlaží vnitrobloku – objektu, který je součástí radikální přestavby a přístavby muzejních prostor. Nově pro něj bylo upraveno podkrovní podlaží v budově Masarykovo náměstí 58. Nutnost vyklizení a zabalení celého fondu a jeho přestěhování na nové místo bylo náročné na fyzické síly, všechno se muselo přenosit v náručí a pěšky z nejvyššího místa jedné budovy do nejvyššího místa budovy druhé, ale to díkybohu obstaral jeden zdatný brigádník. Vybalení a uložení sbírek se odložilo z důvodu dovybavení novými regály. A to je ta třešnička na dortu, které jsme se dočkali v prosinci 2024. Depozitář byl vybaven novými kovovými regály pro umístění cechovních praporců, vzácných restaurovaných kusů, které jsou pro svou nezvyklou velikost velmi náročné na uložení. Patří však k nejvzácnějším kusům textilní sbírky. Díky všemu výše zmíněnému hemžení tak teď mají konečně prostorové podmínky odpovídající jejich hodnotě. Je to krása a radost.
Myslím, že by mě paní P. K. v muzeu neviděla, i kdyby sem přišla. A pivo vůbec nepiju.
Sylva Pospíchalová