Vyhledat na webu

Videozáznam přednášky Dr. Jakuba Hraníčka: Astronomické úkazy v roce 2024

22/02/2024
Přednášky

Tradiční cyklus astronomických přednášek spolupořádaný Muzeem Vysočiny Jihlava, Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti v roce 2024 odstartoval přednáškou RNDr. Jakub Hraníčka, Ph.D., z Astronomického klubu Pelhřimov a  České astronomické společnosti věnovanou Astronomickým úkazům v roce 2024.

 

Záznam přednášky pořídil Petr Janovský z Jihlavské astronomické společnosti.


Astronomické úkazy v roce 2024

Abstrakt: Tradiční lednová přednáška představí zajímavé astronomické úkazy, na které se můžeme těšit v roce 2024. Čeká nás zejména částečné zatmění Měsíce při jeho superúplňku a mnoho blízkých setkání planet a Měsíce na naší obloze. Během léta se planety našim očím ztratí a my budeme moci pozorovat mnoho padajících hvězd. Závěrem roku opět spatříme např. Venuši nebo Mars. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme noční hvězdnou oblohu od jara až do zimy a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. .


Přednášku pořádalo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.

Miloš Podařil