Vyhledat na webu

Přednášky - Astronomie

2024/25
ZŠ - 2. st. a nižší gym.
Astronomie
Odborné přednášky

Přednášky odborných zaměstnanců muzea věnované astronomii.


Každému připadají hvězdy jiné aneb různé perspektivy astronomie

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ

Astronomie je všeobecně považována za jednu z vůbec nejstarších přírodovědných disciplín. Astronomické přírodovědné poznání přitom v minulosti sehrálo i významnou roli při formování významných historických společenství a zřejmě nese svůj podíl i na tvorbě a vývoji některých důležitých norem lidského jednání. Jakkoliv se výzkum vesmíru z hlediska svých metod, používaných technologií, ale i své filozofie, v průběhu tisíciletí dynamicky proměnil, tajemný přesah astronomického poznání v lidských duších svým způsobem přetrvává.


Hvězda nad Betlémem aneb co přivedlo mudrce

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ

Může mít mysteriózní hvězda nad Betlémem, která podle Bible k právě narozenému Spasiteli přivedla mudrce z východu, nějaký reálný (astronomický) základ, nebo jde jen o biblickou metaforu? Tuto otázku si nejen astronomové kladou již po staletí a ve snaze nalézt odpověď pátrají v kronikách i hvězdných mapách. Dnes díky tomu existuje hned celá řada hypotéz, které se snaží interpretovat betlémskou hvězdu na základě skutečných astronomických událostí (kometa, výbuch novy nebo supernovy, velice jasné meteor, neobvyklé seskupení planet nebo vzácné planetární konjunkce atd.). Většina těchto hypotéz ovšem při své konstrukci naráží na větší či menší problémy a nesrovnalosti.

Na konci 20. století tak vznikl alternativní koncept (autorem je R. Molnar), který betlémskou hvězdu vysvětluje prostřednictvím dosud víceméně opomíjených pohledů.


Kachny na Měsíci

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ

Přestože Měsíc na obloze vídáme relativně často, i ve 21. století o něm koluje celá řad polopravd nebo dokonce i úplných nesmyslů. Současná věda přitom mnohé ze záhad dokáže zcela jednoznačně vysvětlit. Samostatnou kapitolou pak jsou tzv. konspirační teorie, které se snaží ve svých příjemcích vytvořit umělý pocit podvodu či spiknutí mocných. Přednáška poodhaluje historii a zákulisí některých “měsíčních” omylů, mystifikací a konspiračních teorií. 


Když hvězdy vrhaly střely

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ


Konec světa s oblohou

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ

Čas od času se v médiích (především těch bulvárních) objevují zprávy, které předpovídají blížící se konce světa. Přestože se žádná z předpovídaných hrozeb doposud nenaplnila, na první pohled nesmyslné zprávy mezi lidmi stále znovu a znovu vyvolávají rozruch. Na druhé straně je však třeba konstatovat, že jisté nebezpečí z vesmíru opravdu hrozit může (např. střet s některou z planetek či některé silné projevy sluneční aktivity). Přednáška poskytuje základní orientační rámec pro racionální čtení vesměs nesmyslných apokalyptických předpovědí ale také uvádí některá rizika, která nám z pohledu astronomie mohou reálně hrozit.


Pravda je tam venku

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ

Jak lidé hledali "pravdu" o možnosti existence mimozemského života v minulosti? A jak ji hledají dnes? Čemu všemu jsme schopni uvěřit? A jaké neuvěřitelné metody používají vědci? Je vůbec možné v současnosti objevit mimozemský život? A může být něco pravdy na tzv. konspiračních teoriích? Kde končí realita a kde začíná fikce? Pravda je tam venku...


První kometa

Ing. Miloš Podařil, astronom MVJ



Kategorie: II. stupeň ZŠ a nižší gymnázia / Střední školy (náročnost programu je uzpůsobena věku posluchačů)

Vzdělávací oblasti: Člověk a příroda

Adresa: Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava

Místo konání: Malovaný sál

Forma: Přednáška

Délka programu: 60 min.

Cena: 30 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma

Kontakt pro objednání: e-mail: edu@mvji.cz, tel.: 567 573 899 (Dana Oberreiterová)