Astronomický tábor
Astronomický tábor je letní dětský tábor zaměřený na astronomii a příbuzné vědní oblasti. Tábor od roku 2004 pořádá Jihlavská astronomická společnost a od roku 2023 je partnerem a spolupořadatelem MVJ.
Tábora se mohou účastnit všichni, kteří se chtějí nejen pobavit, ale také se něco dozvědět. Kromě běžného táborového života je součástí tábora také návštěva hvězdárny, pozorování noční oblohy pomocí velkých astronomických dalekohledů a netradiční seznámení s astronomií, fyzikou a ostatními přírodními vědami.
Ve dne žijeme běžným táborovým životem. Hraje se celotáborová hra a chodíme na výlety. Účastníci bydlí v podsadových stanech. V kuchyni se připravuje obvyklých pět chodů a nad škrábanci a odřeninami bdí zkušený zdravotník, nebo zdravotnice. Program zajišťují oddíloví vedoucí s letitou praxí.
Přímo do našeho tábořiště pravidelně zveme i některý z významných vědců. Za všechny jmenujme například známého astrofyzika Jiřího Grygara, matematika Miroslava Druckmüllera nebo například publicistu a experta na kosmonautiku Tomáše Přibyla.
Historie Astronomického tábora sahá do roku 2004, kdy proběhl jeho první ročník. V období let 2004 až 2012 tábor nesl označení Letní astronomické soustředění a byl pořádán pod záštitou Domu dětí a mládeže Jihlava. Od roku 2014 je astronomický tábor pořádán výhradně Jihlavskou astronomickou společností a od roku 2023 je spolupořadatelem MVJ.
Tábor se dříve konal na základně jihlavského DDM na Hájence Černé lesy u Brtnice na Jihlavsku, ale od roku 2020 jsme se kvůli její rekonstrukci museli přesunout, a tábory teď probíhají na soukromé táborové základně nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Obě místa nám umožňují krásný výhled na noční oblohu, na kterou se s dětmi díváme nejen očima, ale i širokým spektrem astronomických dalekohledů, se kterými se děti učí samostatně zacházet. Kromě samotného pozorování také například fotíme astrofotografie, které poté zpracováváme v k tomu určených programech, nebo měříme proměnné hvězdy a naše měření zadáváme do mezinárodní databáze.
Astronomické tábory jsou vhodné pro děti od 10 do 18 let věku.
Více informací o Astronomickém táboře (vč. fotogalerií a přihlášky) na astronomickytabor.cz.