Vyhledat na webu

Muzejní akademie - jaro 2023

PŘÍRODA ČESKOMORAVSKÉ VRCHOVINY II.


Pavel Bezděčka se přírodovědě věnuje již̌ od velmi mladého věku a jeho vášeň
a koníček se pro něj staly také́ zaměstnáním. Jeho specializací byli v minulosti brouci.
V současné době se již několik let věnuje mravencům. Nenechte se ale zmýlit jeho zaměřením, o přírodě Českomoravské vrchoviny má opravdu velký přehled. S působením na akademii třetího věku má velkou zkušenost, několik let působil jako lektor v Uherském Hradišti.

 

Ochrana přírody v ČR a na ČMV (středa 11. ledna 2023)

Zvláště chráněná území na ČMV (středa 8. února 2023)

Přírodovědné výzkumy a studie na ČMV (středa 8. března 2023)

Přírodní poklady ČMV  (středa 12. dubna 2023)

Shrnutí prvního ročníku + (ne)Znalostní kvíz exkurze (středa 10. května 2023)

Exkurze (sobota 10. června 2023) cíl, výše poplatku, odjezd autobusu a místo nástupu bude upřesněno v průběhu semestru


ASTRONOMIE


Ing. Miloš Podařil je jedním ze spoluzakladatelů Jihlavské astronomické společnosti, jíž je od roku 2004 předsedou. Od roku 2010 je členem Výkonného výboru České astronomické společnosti, kde se stará především o správu významných ocenění členů ČAS. Působí také jako předseda Pobočky Vysočina České astronomické společnosti. Vystudoval veřejnou ekonomii na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a od roku 2022 působí v Muzeu Vysočiny Jihlava.

 

Anotace kurzu: 

Druhý semestr astronomického kurzu muzejní akademie je poskládán z několika příběhů o hledání odpovědí na odvěké otázky ležící v trojúhelníku mezi lidmi, nebem a zemí. V rámci kurzu zaměříme pozornost na nepříliš známé skutečnosti, které se přičinily k tomu, že se astronomie stala jedním z nejzásadnějších (nejen) přírodovědných oborů vůbec, budeme se věnovat měření konečnosti i nekonečnosti vesmíru, seznámíme se s příběhem otce kometární astronomie nebo s příběhem Slunce a jeho poznávání. Kurz bude zakončen několika úvahami o na první pohled ne zcela intuitivním chápání vesmíru.

Astronomie věc veřejná aneb příběh, jak se hvězdářství stalo vědou (středa, 15. 2. 2023)

Jen tři zrnka písku ve vesmíru (středa, 15. 3. 2023)

Příběh první komety (středa, 12. 4. 2023)

Příběh Slunce (středa, 10. 5. 2023)

Nesrozumitelný příběh prostoru a času (středa, 7. 6. 2023)

 

ŽIVOT VE STŘEDOVĚKU


Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. vystudoval obor archeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Specializuje se na hmotnou kulturu středověku, konkrétně organické materiály, oděvní doplňky, trávení volného času a hry. V oboru začínal ve společnosti Archaia Brno, archeologem Muzea Vysočiny Jihlava je od roku 2015.

Anotace kurzu:  

Kurz se zaměří na běžný denní cyklus člověka žijícího v různých typech sociálního a kulturního prostředí v období vrcholného až pozdního středověku. V jeho rámci bude nastíněn základní vývoj dobových sídelních areálů, stav přírodního prostředí a využívání krajiny člověkem, dále budou představeny rozličné formy práce a povinností, možnosti trávení volného času či konkrétní archeologické nálezy předmětů, které středověkého člověka obklopovaly.
1. Místa k životu: města, hrady, vesnice, kláštery, krajina
2. Středověká každodennost: práce, povinnosti, volný čas
3. Hmotná kultura středověku: výpověď archeologických pramenů
4. Střípky ze života středověkého člověka


ABECEDA NÁVŠTĚVNÍKA PAMÁTEK


PhDr. Kateřina Rozinková je absolventkou oborů dějiny umění a historie (moderní hospodářské a sociální dějiny) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během svého profesního života se vždy pohybovala v prostředí správy památkových objektů, například na Státním hradě a zámku v Bečově nad Teplou a od roku 2015 je jejím působištěm hrad Roštejn. Při práci na památkových objektech se vždy snaží souběžně věnovat i vzdělávací a popularizační činnosti, stejně jako vědecko-výzkumným úkolům souvisejícím s mobiliárními fondy, sbírkovými předměty a uměleckou výzdobou historických sídel.

Anotace kurzu: 

Jste vášnivým návštěvníkem památek, muzeí a galerií? Máte chuť proniknout hlouběji do názvosloví a zajímavostí pojících se s jednotlivými slohy, obdobími nebo uměleckými směry? Chcete si být jistější v ikonografii, rozpoznávání rozdílů mezi plastikou a skulpturou, nebo v pojmenováních částí oltáře? Přesně pro vás budou připraveny přednášky zacílené na zajímavou oborovou terminologii prezentovanou na konkrétních příkladech, které vás navnadí k návštěvám známých i méně známých památek zejména na našem území, které budete moci vnímat ve zcela novém kontextu.


Základní pojmy a úvod do problematiky, (Úterý, 7. 2.)

Sakrální umění I (movité i nemovité sakrální umění a jeho ikonografie), (Úterý, 7. 3.)

Sakrální umění II (movité i nemovité sakrální umění a jeho ikonografie), (Úterý, 28. 3.)Hrady a zámky a jejich poklady I (o architektuře i vybavení českých památek), (Úterý, 18.4.)

Hrady a zámky a jejich poklady II (o architektuře a vybavení českých památek), (Úterý, 9. 5.)

Umění všude kolem nás – jak si všímat (architektonických) zajímavostí při procházce městem, (Úterý, 30. 5.) 

Exkurze – bude upřesněno 


PROCHÁZKY PO JIHLAVĚ


Renata Kremláčková, lektorka Muzea Vysočiny Jihlava. V muzeu se věnuje přípravě a realizaci vzdělávacích programů pro děti, dospělé ale také různé zájmové skupiny. Věnuje se tématům z historie Jihlavy, ale také přírodě Českomoravské vrchoviny.

Anotace kurzu: 

Během několika procházek centrem a nejbližším okolím města se postupně seznámíme s historií Jihlavy. Povíme si o pověstech, které s městem souvisí. Dozvíme se také mnoho informací tykající se architektonického vývoje města.

Přepadení Jihlavy 1402 (pondělí, 6. 2.)

Hradební opevnění (pondělí, 6. 3.)

Heulos  (pondělí, 27. 3.)

Gustav Mahler a Jihlava (pondělí, 10. 4.)