Photographia Natura
Dvacet ročníků fotografické soutěže Photographia Natura
Dnes již tradiční a oblíbenou fotografickou soutěž vyhlašuje Muzeum Vysočiny Jihlava od roku 2004.
Původní nápad na uspořádání této akce pochází od RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D., která během prvních čtyřech ročníků byla kurátorkou celé soutěže i následných výstav. První ročník byl vyhlášen v červnu 2004 s cílem povzbudit amatérské fotografy v tvůrčí práci, poněvadž právě oni mnohdy těžko hledají pro své snímky uplatnění, často i bez ohledu na jejich vysokou kvalitu. Výstava, na níž byla v závěru roku vystavena většina soutěžních fotografií, poskytla prostor pro zveřejnění a konfrontaci snímků zúčastněných autorů, neprofesionálních fotografů.
Tématem soutěže byla „Příroda“ a přihlášeny mohly být fotografie zachycující faunu, flóru, minerály, makrofotografie nebo naopak snímky vesmíru. Zájem byl hned v prvním roce nečekaně veliký, neboť se do muzea přišlo 106 fotografií od 37 autorů z celé České republiky.
Od roku 2008 je kurátorem soutěže a následných výstav Pavel Bezděčka. Ten, mimo jiné, poněkud změnil pravidla soutěže. Na každý rok vyhlásí konkrétní téma, například Stromy; Kameny – skály – krystaly; Houby – hubky – houbičky; Přírodní poklady Českomoravské vrchoviny; Staré cesty, úvozy, aleje a pěšiny; Naši opeřenci; Linie v krajině; Květy, listy, plody – aneb všímáme si detailů; Solitéry – paměť krajiny; Interakce v přírodě a jiné. Snímky musejí pocházet z území České republiky, soutěžit mohou i děti a studenti. Snímky vyhodnocuje devítičlenná komise složená z profesionálních fotografů a přírodovědců. Hodnocení je anonymní – komisaři neznají jméno autora. Uzávěrka příjmu fotografií je každý rok 11. listopadu, do konce listopadu proběhne hodnocení fotografií a v prvním týdnu prosince bývá vernisáž výstavy nejlepších a nejzajímavějších snímků. Během vernisáže jsou vyhlášeny výsledky, předány ceny vítězům a je vyhlášeno téma na následující rok.
Již tradičně má nad soutěží a výstavou záštitu radní kraje Vysočina pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a mezinárodní vztahy.
- Za 21 ročníků jsme obdrželi celkem 4672 snímků od 1023 autorů
- Nejvíce přihlášených: 2010, téma Stromy, 99 autorů
- Nejvíce snímků: 2018, téma Květy, listy, plody, 468 snímků
- Od roku 2016 výstavu zapůjčujeme do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a od roku 2022 do Muzea Vysočiny Třebíč (zámek)
- Od roku 2020 se uděluje i Zvláštní cena ředitele muzea
PHOTOGRAPHIA NATURA 2024
Muzeum Vysočiny Jihlava vyhlásilo 21. ročník tradiční fotografické soutěže PHOTOGRAPHIA NATURA 2024.
Tématem tohoto ročníku jsou ABSTRAKCE (barvy, tvary a struktury).
Výstavu nejen vítězných snímků můžete v prostoru muzejních arkád vidět od 7. prosince do 26. ledna 2025.
-> Výsledky Photographia Natura 2024
PHOTOGRAPHIA NATURA 2025 - VYHLÁŠENÍ
Archiv
-> Photographia Natura 2004-2017