Expozice
Od roku 2003 sídlí pobočka MVJ v Třešti ve zrekonstruovaném Schumpeterově domě.
Dům, který se stal sídlem muzea, patřil v minulosti rodině Schumpeterů. Z této významné rodiny místních továrníků pocházel i světově proslulý ekonom J.A.Schumpeter, který se v Třešti narodil v r. 1883. A právě jeho životu a dílu je věnována část expozice, která vznikla z dostupných archivních materiálů za spolupráce muzea s městem Třešť a Muzejním spolkem.
Zámecký pokoj je dalším celkem, který nabízí ukázku z rozsáhlého inventáře třešťského zámku. Jedná se především o nábytek a rodinné portréty posledních dvou panovnických rodů zdejšího panství.
Nejnovější část expozic pod názvem Zaniklý třešťský průmysl přenese návštěvníky do doby průmyslového rozkvětu města. Připomíná výrobu kvalitního sukna, šití konfekce, uniforem, stejnokrojů a čepic. Najdete zde i věhlasné hodinové skříně, rádiové a televizní skříňky a sektorový nábytek.
Sortiment výrobků ze dřeva doplňovaly malé dílny na výrobu šachových figurek, houslí a dýmek a tradiční lidové betlemářství. Nechybí produkty sirkoven – mnoho typu zápalkových krabiček s poutavými, barevnými nálepkami často provedenými v duchu secese, které se vyvážely prakticky do celého světa.
Betlémářství v Třešti
Návštěvníci mohou zhlédnout expozici věnovanou betlémářství v Třešti a okolí, která je hodnotným dokumentem této dodnes živé lidové tradice. Ucelená muzejní sbírka betlémů od nejstarších papírových, přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20. století až po betlém dodnes aktivního autora, je návštěvnicky velmi atraktivní a oblíbená část stávajících expozic.